Walizka Wittchen w podróży - jak się spakować na wyjazd

Walizka czy plecak? A może torba? W co się spakować na krótki wyjazd

To, czy nasza podróż będzie udana, zależy od wielu czynników. O ile na pogodę czy opóźnienia transportu nie mamy wpływu, o tyle na inne, jak towarzystwo, czy to, gdzie zjemy, zdecydowanie bardziej. Do tej ostatniej kategorii śmiało można zaliczyć też bagaż – to, co spakujemy i jak łatwo nasze rzeczy będzie nam transportować. Każdy pakując się ma swój zestaw obowiązkowy i kilka rzeczy z kategorii w stylu „a może się przyda” lub „nie wiem, na co się zdecydować, więc biorę oba”. Podstawowa zasada pakowania to „biorę tyle, ile mogę nosić”. I to tyle, jeśli chodzi o ogólniki. Reszta zależy od rodzaju podróży – wakacje z plecakiem, urlop w hotelu, weekend w stolicy europejskiej czy kilkudniowa podróż służbowa. Każda z nich rządzi się własnymi prawami – na jak długo jedziemy, gdzie śpimy, jak docieramy na miejsce, czym będziemy się przemieszczać. Jedno jest pewne – nie tylko zawartość bagażu, ale i to, w co się spakujemy ma nam podróż ułatwiać, a nie być powodem do bolesnych wspomnień (tak, mam na myśli siniaki, otarcia itd.).

Najlepszy bagaż podręczny: plecak, torba czy walizka?

Najczęstszy dylemat przedwyjazdowy to decyzja: walizka, plecak czy torba. Wyboru nie ułatwiają też linie lotnicze, które regularnie tną limit dozwolonego bagażu. Zatem, aby nie nadwyrężać naszego budżetu i zaoszczędzić czas na lotnisku, zdajemy się na bagaż podręczny, którego wymiary również ulegają ciągłym modyfikacjom.

W co ja się pakuję na wyjazd? Oczywiście – to zależy. Korzystam zarówno z walizki, torby, jak i plecaka. Podstawowe kryteria, jakimi się kieruje wybierając typ bagażu to:

Typ wyjazdu – służbowy czy prywatny

Na wyjazd służbowy zabieramy zwykle ubrania bardziej eleganckie i wymagające (np. prasowania, takie jak koszula czy sukienka), bardziej zobowiązujące dodatki (eleganckie buty, torebki) oraz więcej kosmetyków (przybory do golenia, perfumy itp.). Mamy też przy sobie dokumenty i inne materiały. Wszystko wymaga porządku i odpowiedniej ochrony. Na wyjazdy prywatne strój czy dodatki mają być przede wszystkim wygodne, a akcesoria, z których korzystamy na co dzień, stają się raczej zbędne.

Co będziemy robić na miejscu?

Czy będzie to wyjazd stacjonarny typu city-break, gdzie śpimy w jednym hotelu, czy miniwyprawa i codziennie będziemy się przemieszczać. Czy będzie okazja zostawić bagaż w hostelu/hotelu lub przechowalni, czy też bagaż będzie nam towarzyszył cały czas.

Jak będziemy się poruszać na miejscu?

Jeżeli wynajmujemy na miejscu auto lub będziemy poruszać się taksówkami na trasie lotnisko – hotel – sala konferencyjna – lotnisko – rodzaj bagażu nie ma znaczenia. Jeżeli będziemy musieli się poruszać transportem miejskim – przechodzimy do kolejnego punktu.

Jak dobra jest infrastruktura – chodniki, hotele, windy itp.?

Przed wyjazdem warto możliwie dokładnie sprawdzić infrastrukturę: drogi, chodniki, ukształtowanie terenu (tak, w miastach też). Np. w miastach i miasteczkach w Hiszpanii czy Portugalii można kompletnie zagubić się w starych uliczkach. Te najczęściej są brukowane i wtedy (często dosłownie) zaczynają się schody. Do tego jeszcze w hostelach, które znajdują się na wyższych piętrach często nie ma wind.

Plecak Wittchen w podróży - jak się spakować na wyjazd

Jaka będzie pogoda?

Zima, oblodzone, zaśnieżone drogi? Upał i duża wilgotność? A może deszcz? Jak w takich warunkach zabezpieczać bagaż?

Czy masz jakieś ograniczenia?

To ważne, choć czasem o tym zapominamy. Jeżeli masz problem z kręgosłupem lub krzyżem, plecak i torba odpadają.

Czy boisz się kradzieży?

Najlepsze zabezpieczenie mają walizki, szczególnie te z zamkami lub po prostu zamykane na kłódkę. Zarówno na lotnisku, jak i podczas podróży. Torby i plecaki mają dużo kieszonek, ale te się nie zamykają. W przypadku nadawania bagażu do luku są bardziej ryzykowne. Inaczej jest jednak w miejscu docelowym. Nie wyobrażam sobie jazdy autobusem czy spaceru po Neapolu z walizką na kółkach. Czułbym się uziemiony i byłbym bardziej narażony na kradzież. Z drugiej strony nosić plecak ciągle na klacie?

Linie lotnicze

Na krótkie wyjazdy latamy najczęściej z bagażem podręcznym. Tu wiele zależy od linii lotniczych i rodzaju samolotu, bo nie każdy bagaż trafi z nami do kabiny. Walizka zawsze w pierwszej kolejności zostanie nadana do luku – jest największa i najmniej elastyczna. W większości, nie tylko tanich linii (Airbus 320, Boeing 737), dopuszcza się jedynie ok. 90 sztuk bagażu do kabiny, a reszta idzie do luku. W mniejszych maszynach (Bombardier, Embraer 145, ATR) już niemal całość idzie do luku. Walizka też częściej jest ważona i sprawdzana pod kątem dopuszczalnego rozmiaru. Plecak i torba rzadko są ważone (chyba, że ewidentnie przekraczają limit), więc można w nich upchnąć naprawdę sporo, a do tego kształt i elastyczność sprawiają, że prawie zawsze wniesiemy je ze sobą i znajdą miejsce na półce lub pod fotelem.

Zobaczmy po kolei, jak prezentują się poszczególne typy bagażu.

Walizka

Walizka kabinowa, plecak czy torba podróżna Wittchen - jak się spakować na wyjazd

Najlepsze rozwiązanie, kiedy lecimy do jednego miejsca i zamierzamy tam pozostać aż do powrotu, np. do miasta lub hotelu. Do walizki warto zapakować lekką torbę lub plecak. Kiedy główny bagaż zostaje w hotelu/hostelu, a my chodzimy po mieście lub np. idziemy na plażę, zmieścimy w nich podstawowe rzeczy. Walizkę zabieramy też na wycieczki, na których poruszamy się wypożyczonym autem. Wtedy nie przeszkadza, a ułatwia przewożenie ubrań. Niemal zawsze wybieram walizkę, kiedy jadę w podróż służbową i potrzebuję świeże, wyprasowane ubranie. Zdecydowanie łatwiej ją przepakować i dostać się do wszystkich ubrań. Pozwala też utrzymać porządek. Dla mnie walizka jest najbardziej estetycznym bagażem, szczególnie moja.

Walizka kabinowa, Wittchen - jak się spakować na wyjazd

Walizka w podróży – największe plusy:

Jest najbardziej pakowalnym bagażem. Prostokątny kształt i twarde boki pozwalają zapełnić każdą wolną przestrzeń. Miękkie walizki pozwalają dodatkowo na powiększenie bagażu, zwłaszcza, jeśli chcemy coś przywieźć z podróży.

Walizki, szczególnie te sztywne, najlepiej zabezpieczają ubrania i inne przedmioty przed zniszczeniem w podróży. W większości przypadków są też wodoodporne.

Są najbezpieczniejsze. Nikt nam nie przetnie twardej walizki, a dzięki zamkom niepowołana osoba nie dostanie się do środka. Zarówno w podróży, jak i na miejscu.

O wiele łatwiej i wygodniej przemieszczać się po lotnisku z walizką na kółkach niż plecakiem czy torbą na ramię.

Łatwiej spakować i w razie potrzeby przepakować eleganckie ubrania tak, aby się nie pogniotły, a także segregować i organizować zawartość (np. łatwiej oddzielić brudne ubrania od czystych).

Walizka Wittchen - jak się spakować na wyjazd

Walizka w podróży – największe minusy:

Poza lotniskiem poruszanie się z walizką to mordęga: kamienie, bruk, schody, a do tego np. niekorzystne warunki pogodowe. W takich warunkach zepsute kółko kosztuje nas dużo wysiłku, nerwów i finalnie pieniędzy.

Poruszanie się z walizką ogranicza naszą mobilność, jesteśmy wolniejsi, trudniej poruszać się w zatłoczonych miejscach, korzystać z transportu publicznego lub w bardziej egzotycznych miejscach – z łodzi.

Jeżeli śpimy w dzielonym pokoju w hostelu, walizka, szczególnie twarda, może się nie zmieścić pod łóżko lub do szafki. Z drugiej strony zamykana walizka zastępuje szafkę zamykaną na klucz.

Dobra walizka to często duży wydatek. Można jednak znaleźć dobrą, za rozsądną cenę, np. w tym sklepie. Kupowanie najtańszych nie ma sensu. Rączki, kółka i zamki wykonane są z niskiej jakości materiałów. Zepsucie jednego z tych elementów potrafi nieźle uprzykrzyć wyjazd.

Podsumowując – kiedy na wyjazd zabrać walizkę:

wyjazd służbowy,

łatwy dostęp do bagażu,

wypożyczone auto,

city-break,

nocleg poza starym miastem,

dobre chodniki,

dobry transport publiczny.

Plecak

Plecak Wittchen jako bagaż podręczny - jak się spakować na wyjazd

Zazwyczaj to najlepsze rozwiązanie w podróży. Nieduży plecak bez stelaża, z którym łatwo się poruszać. Jeżeli planujemy objazdówkę, nie ma lepszego rozwiązania. Możemy z nim wygodnie poruszać się zarówno transportem publicznym, jak i wynajętym samochodem. Nie ma znaczenia, czy w naszym hostelu jest winda czy nie. Na lotnisku nie będziemy tak skrupulatnie sprawdzani pod kątem wagi i rozmiarów bagażu jak właściciele walizek. Trzeba pamiętać o tym, że zazwyczaj do plecaka wejdzie mniej niż do walizki czy torby. Plecak pakowany od góry trudniej przepakować i dostać się do potrzebnych rzeczy w najmniej oczekiwanym momencie. Czasami nawet wyjęcie płynów przy kontroli bezpieczeństwa na lotnisku jest trudne i powoduje irytację. Wszystko się gniecie i raczej ciężko zachować porządek. Super rozwiązanie na krótkie wyjazdy w miejsca, w których będziemy dużo przemieszczać się z miejsca na miejsce, ale nie koniecznie zależy nam na eleganckim ubraniu.

Udało mi się znaleźć super plecak na krótkie wyjazdy do miasta (tzw. city-break). Korzystając z tego plecaka, udało mi się bez problemu spakować na pięciodniowy służbowy wyjazd, włączając w to wyprasowaną koszulę i kilka t-shirtów, a nawet spodnie na zmianę. Wystarczy odrobina kreatywności – np. włożenie koszuli z laptopem. Plecak super się nosi i ma dodatkową kieszonkę na butelkę/bidon, czym absolutnie wygrywa. Początkowo nie byłem przekonany do jego pojemności, ale finalnie weszło do niego tyle, co do walizki kabinowej.

Plecak w podróży Wittchen - jak się spakować na wyjazd

Plecak w podróży – największe plusy:

Zazwyczaj nieduży, łatwy i wygodny do noszenia wszędzie. Daje maksimum mobilności i niezależności, nie spowalnia. Można biec do pociągu, autobusu, skakać przez kałuże, bez problemu przechodzić krawężniki. Nie trzeba go pakować do bagażnika, kiedy jedziemy busikiem lub taksówką.

W samolocie niemal zawsze da się go zabrać do kabiny. W ostateczności zmieści się pod siedzenie przed nami. Mało prawdopodobne, aby ktoś sprawdzał rozmiar i wagę plecaka. Chyba, że przesadzimy.

Mały plecak jest bardziej praktyczny. Możemy zabierać go na codzienne wycieczki, zwiedzanie, trekking, plażę itp.

Mniejszy rozmiar oznacza, że bierzemy tylko to, co potrzebne. W efekcie lepiej planujemy wyjazd i nie kupujemy niepotrzebnych rzeczy, bo trudno je będzie spakować.

W razie deszczu stosunkowo łatwo zabezpieczyć plecak płaszczem przeciwdeszczowym.

plecak WITTCHEN sprawdził się w podróży - jak się spakować na wyjazd

Plecak w podróży – największe minusy:

Plecaki pakowane od góry są mało praktyczne, jeżeli chodzi o organizację, przepakowywanie i dostęp do rzeczy. Czasami, żeby coś wyjąć, trzeba rozpakować cały plecak.

Trudno znaleźć dobry plecak – taki, który jest wygodny, nie uwiera, można z nim długo chodzić, ma dobrą wentylację i nie bolą od niego plecy.

W ciepłym klimacie noszenie plecaka często oznacza spocone plecy, a więc częstsze pranie.

Pakowanie plecaka wymaga wprawy i wielu wyrzeczeń. Zazwyczaj jest w min mniej miejsca niż w torbie czy walizce, więc trzeba z czegoś zrezygnować. Może to być uciążliwe, kiedy zmienia się pogoda i potrzebujemy różnych ubrań lub kiedy lubimy przywozić pamiątki z podróży, na które w tym wypadku może już nie być miejsca.

Plecak jest miękki, więc zawartość jest bardziej narażona na zniszczenie. Nie ma ramy i elementów sztywnych, które chroniłyby zawartość.

Praktycznie niemożliwe jest zachowanie w plecaku niepogniecionych ubrań. Pakowanie plecaka zazwyczaj oznacza rolowanie ubrań zamiast składania. W przypadku t-shirtów i krótkich spodenek nie stanowi to problemu, ale przy bardziej formalnym ubiorze może być uciążliwe.

Podsumowując – kiedy na wyjazd zabrać plecak:

krótki wyjazd,

niedużo rzeczy,

potrzeba mobilności,

słaba infrastruktura (brukowane ulice, dziurawe chodniki, brak wind),

korzystanie z transportu publicznego,

niepotrzebne wyprasowane ubrania,

restrykcyjne linie lotnicze,

w miarę niezmienna pogoda.

Torba

Torba podróżna Wittchen pomieści naprawdę dużo - jak się spakować na wyjazd

Torba potrafi być bardzo niepozorna, ale jest świetnym rozwiązaniem łączącym najlepsze cechy plecaka i walizki. Jest pojemna, elastyczna i dostosuje się do przedmiotów o najróżniejszych kształtach. Jeżeli przewozimy dużo nieregularnych rzeczy, torba będzie idealnym rozwiązaniem. Do tego możemy ją łatwo przenieść na ramieniu lub w ręku, więc nie trzeba przejmować się nierównymi chodnikami, kałużami czy błotem. Ogranicza nieco ruchy, ale nie tak bardzo jak walizka. Jeżeli dobrze spakujemy ubrania, jest szansa, że się nie pogniotą. Torba jest więc świetną alternatywą na wyjazdy służbowe, kiedy wiele czynników działa na niekorzyść walizki.

Udało mi się spakować w małą torbę podróżną (bagaż podręczny) na dwutygodniowy wyjazd w tropiki. Było w niej wszystko, czego potrzebowałem: ręcznik, szorty, kilka t-shirtów, klapki, zapasowa bielizna, udało mi się nawet przywieźć trochę prezentów. Była na tyle wygodna, że jeździłem z nią nawet na motorze. Na kilkudniowe wyjazdy najlepsze są nieduże, lekkie torby z dużym otwarciem, wzmocnionymi krawędziami i wygodnym paskiem, np. w tym stylu. Wzmocnienie nie przeszkadza, a sprawia, że torba niewypełniona do końca nie łamie się i nie obija.

Nie polecam hybryd torby i walizki, tzn. toreb na kółkach. Zazwyczaj łączą one słabe cechy obu. Są dość niepraktyczne – prowadzi się je gorzej niż walizkę i do tego są o wiele cięższe niż torba.

Torba podróżna Wittchen - bagaż podręczny - jak się spakować na wyjazd

Torba w podróży – największe plusy:

Duża pojemność i w miarę łatwe przenoszenie na krótkich dystansach. Szczególnie dobrze sprawdza się przy zawartości o nietypowym kształcie – butach, sprzęcie sportowym, pamiątkach.

Pozwala na utrzymanie porządku i organizacji spakowanych rzeczy. Mimo, że zazwyczaj jest pakowana od góry – dzięki dużemu otwarciu – łatwo się spakować, a dostęp do ubrań jest w miarę dobry.

Na lotnisku jest małe prawdopodobieństwo, że nasza torba będzie skontrolowana pod kątem limitu bagażu. Miękką torbę łatwo dopasować do wymaganego rozmiaru.

Nosząc torbę „na sobie”, jesteśmy mobilni i możemy łatwo manewrować. Słaba infrastruktura nie ma znaczenia. Możemy dobiec do autobusu, łatwo wejść do pociągu i włożyć bagaż pod siedzenie lub nad głowę.

Torba podróżna Wittchen - jak się spakować na wyjazd

Torba w podróży – największe minusy:

Torby nie są szczególnie bezpieczne. W transporcie publicznym czy na ulicy dość łatwo coś z nich wyjąć, szczególnie, kiedy mamy torbę przewieszoną przez ramię.

W przypadku nadania bagażu na lotnisku można się łatwo do nich dostać. W większości przypadków nie mają zamka, trudno jest zabezpieczyć suwak, a dużo dodatkowych kieszeni tego nie ułatwia. Najłatwiej zabezpieczyć suwak opaską zaciskową, czyli tzw. trytytką.

Torba jest miękka, więc trudno o zabezpieczenie przewożonych przedmiotów w razie nadania bagażu. Lepiej unikać oddawania torby do luku, jeżeli zależy nam na zawartości.

Spakowanie się w torbę wbrew pozorom nie jest łatwe. Potrzeba wprawy – jeżeli wypakujemy całą torbę zbyt dużą ilością rzeczy, będzie za ciężka do noszenia. Jeżeli natomiast włożymy za mało rzeczy do miękkiej torby, straci swój kształt i będzie się obijać. W obu wypadkach będzie nam niewygodnie.

Walizka kabinowa, plecak czy torba podróżna - bagaż podręczny Wittchen - jak się spakować na wyjazd

Walizka, plecak czy torba. Co wybrać?

Nie mam ulubionego typu bagażu. W zależności od tego, dokąd jadę, co i jak długo będę robił, dobieram odpowiedni – walizkę, torbę lub plecak. Na wyjazd służbowy do Londynu spakowałem się w moją ulubioną walizkę – jest piękna i bardzo praktyczna. Na Wielkanoc na Cyprze zabraliśmy torbę tego typu, a na wędrówkę po Bejrucie spakowałem się w plecak, który zaskoczył mnie swoją pojemnością i ma genialną kieszonkę na wodę.

Przed każdą podróżą warto zadać sobie pytania: dokąd jadę? Do czego potrzebuję bagażu? Co będę robić? Jakie będą warunki? Jednak nic na siłę. Przy wyborze najważniejsze jest to, co lubimy i z czym się dobrze czujemy. To w końcu nasza podróż!

Do stworzenia materiału zainspirowały nas produkty marki WITTCHEN, które mieliśmy okazję wypróbować podczas ostatnich podróży.