Islandia na Weekend. Co zobaczyć na wyspie lodu - poradnik

Weekend na Islandii. Co zobaczyć

Najlepszy plan zwiedzania Islandii dla początkujących to południowa część wyspy oraz tzw. Golden Circle czy Golden Ring. Ten ostatni jest dość przereklamowany, pełen turystów i nie tak super jak pozostałe, ale z drugiej strony to miejsca z pocztówek, więc pobyt na Islandii bez nich się nie liczy, prawda? Poniższy plan nie obejmuje zwiedzania Rejkiawiku ani innych miast i miasteczek. Stolica Islandii jest bardzo ładna, spacery po klimatycznych uliczkach Rejkiawiku mogą być doskonałym uzupełnieniem poniższego planu. My skupiamy się na pięknej naturze Islandii.

Objazd po Islandii. Plan wycieczki

Islandia plan wycieczki na Weekend - Poradnik co zobaczyć

Plan zakłada start w Vik i Myrdal – 223 km od Keflaviku, jadąc na wschód. Dojazd z lotniska zajmie tam ok. 3 godziny. Można to zrobić prosto z lotniska – w nocy – z rozpędu. Wtedy nocujemy w okolicach Vik. Można też spać w okolicy lotniska i wystartować z samego rana. Ewentualnie można ruszyć na wschód i dojechać jak najdalej się da w stronę Vik. Im bliżej miasteczka, tym więcej czasu do wykorzystania w weekend. Najważniejsze to się nie forsować – nic na siłę. Zróbcie tyle na ile macie siłę. Będzie intensywnie, ale zwiedzanie Islandii ma być przyjemnością a nie ganianiem!

Vík í Mýdral

Vik i Myrdal - czarna plaża i klify - Islandia na weekend - plan podóży

W skrócie Vik, to najdalej wysunięta na południe wioska na Islandii. Sama w sobie nie powala estetyką, ale jej położenie jest przepiękne. Wioska jest na pocztówkach z Islandii – widok na kościół na tle klifów i skał Reynisdrangar. Vik leży dosłownie przy plaży z czarnego piasku. Atrakcją samą w sobie jest po prostu spacer po plaży lub jazda na islandzkim koniu ścieżką wzdłuż. Widok ogromnych fal rozbijających się o brzeg skakanie po kamiennym falochronie to główna atrakcja. Trzeba uważać na fale i wiatr. Chwila nieuwagi i możemy skończyć z wodą w butach. Ze względu na wysokie fale i silne prądy, kąpiel jest tu zabroniona. Jakby ktoś chciał się kąpać w tak zimnej wodzie. W pobliżu Vik, na klifach żyją kolonie maskonurów. Najlepiej podziwiać je latem, ponieważ zimą i wiosną, niestety nie ma po nich śladu. Wiosną będzie pięknie, ale warto wrócić tu też latem, aby zobaczyć te piękne ptaki. Przy wjeździe do miasteczka, można odbić w prawo i wjechać na klif z widokiem na Reynisfjara i Dyrhólaey. Droga tylko dla aut terenowych, przejezdna przy dobrej pogodzie.

Lokalizacja Vik

Atrakcje: czarna plaża, klify, maskonury

Dostępność: dobra

Rejnisfjara

Vík í Mýdral

To prawdopodobnie najpiękniejsza plaża na Islandii. Miejsce magiczne i niesamowite. Czarne jak smoła, maleńkie bazaltowe kamienie, które pochłaniają cofające się, spienione fale to widok wręcz hipnotyzujący. Towarzyszy mu akompaniament cichego „pikania” pękających bąbelków piany. Rejnisfjara zupełnie zmieni wasze rozumienie pojęcia plaża. To kosmos. Miejsce nie z tej ziemi, absolutnie obowiązkowy przystanek na trasie wycieczki po Islandii.

Rejnisfjara znajduje się po drugiej stronie góry Reynisfjall, przed miasteczkiem Vik. Do plaży nie da się dojść przy wodzie, gdyż oddziela je wysoki klif. Oprócz czarnego piasku znajdziecie tu Gardar – słynne bazaltowe kolumny – mniejszą wersją irlandzkiej grobli olbrzyma (Giant’s Causeway). Wyglądają jak gigantyczne schody, lub kościelne organy. Jeżeli pozwoli poziom wody i spokojne morze, warto wybrać się na spacer plażą w stronę Vik. Pod klifem znajduje się niewielka jaskinia Hálsanefshellir. Małe rozmiary rekompensuje niesamowity klimat. Na końcu plaży wystają z wody charakterystyczne bazaltowe skały Reynisdrangar i 56-metrowa iglica Háidrangur, które można było zobaczyć z drugiej strony z Vik. Legenda głosi, ze to trolle zaklęte w kamień przez światło słoneczne, które zaskoczyły ich kiedy próbowały wyciągnąć nocą na brzeg statek.

Rejnisfjara - klify - Islandia na weekend - plan podóży

W klifach góry Reynisfjall swoje kolonie mają maskonury – charakterystyczne ptaki będące symbolem Islandii. Zaskakujące, że w rzeczywistości są o wiele mniejsze niż wyglądają na zdjęciach. Można patrzeć godzinami jak polują i z kilkunastoma małymi rybkami w dużym pomarańczowym dziobie latają do gniazda karmić młode. Do obserwacji przyda się lornetka.

Plaża Rejnisfjara jest niebezpieczna. Wzburzone może i wysokie fale są zdradliwe. Potrafią niespodziewanie zmoczyć lub nawet powalić i porwać dorosłego człowieka. Należy zachować ostrożność, cały czas obserwować morze, nigdy nie odwracać się do niego plecami i nie zbliżać się do wody.

Lokalizacja czarnej plaży Rejnisfjara

Atrakcje: czarna plaża, klify, jaskinia, maskonury

Dostępność: dobra

Dyrhólaey

Czarna plaża Dyrhoaley - Islandia na weekend - plan wycieczki

Kawałek dalej, na zachód od Rejnisfjara, wzdłuż plaży leży półwysep Dyrhólaey. Znajduje się tu imponujący szlak z zapierającymi dech w piersiach widokami na wybrzeże. Główną, najbardziej charakterystyczna atrakcją Dyrhólaey jest ogromny stworzony przez erozję łuk skalny, wyglądający jak gigantyczny most. Przez otwór może przepłynąć łódź, w 1993 roku udało się nawet komuś przelecieć przez otwór samolotem.

Pobliska latarnia morska została zbudowana w 1927 roku, w miejscu mniejszej, starszej o 17 lat. Materiały zostały wciągnięte przy pomocy stalowej liny ze znajdującej się ponad 100 metrów niżej plaży. Można też wejść na sąsiedni klif i zobaczyć łuk z bliska. Największą przyjemnością jest jednak sam spacer, świeża morska bryza we włosach, zapach morza i odgłosy ptaków krążących nad głową. Dyrhólaey to chyba najlepsze miejsce do obserwacji maskonurów. Można tu zobaczyć je z bliska. W okresie lęgowym ptaków (1 Maja – 25 Czerwca) praktycznie cały półwysep jest zamknięty. Nie da się tu wjechać ani nic zobaczyć.

Lokalizacja Dyrholaey

Atrakcje: klify, łuki skalne, maskonury

Dostępność: dobra

Wrak samolotu Dakota C-117 w Sólheimasandur

Wrak samolotu Islandia, jak znaleźć DC-10 w Sólheimasandur

Wrak samolotu Dakota C-117 na czarnej plaży w Solheimasandur to bezsprzecznie jeden z symboli Islandii. Ku ogromnemu niezrozumieniu samych Islandczyków, którzy pukają się w głowę słysząc o wraku. Nie mogą uwierzyć, że mając dookoła tyle skarbów natury, ludzie chcą oglądać jakiś rozpadający się wrak samolotu. Resztki samolotu Dakota C-117 leżą na czarnej plaży od 1973 roku i stopniowo niszczeją pod wpływem wiatru, deszczu, lodu i przyjezdnych, z których wielu chce zabrać dla siebie choć kawałeczek słynnego wraku. Szczątki samolotu nie są pod żadną ochroną, ponieważ nie są zabytkiem.

Pusty, rozpadający się kadłub samolotu na czarnej plaży, schowany pomiędzy wydmami to niesamowity surrealistyczny widok. Stąd tak niesamowita popularność wraku pośród odwiedzających Islandię. Nie stoi za nim żadna mrożąca krew w żyłach historia. Samolot wracający z misji transportowej do amerykańskiej bazy w Keflaviku musiał lądować awaryjnie na plaży, ponieważ zwyczajnie zabrakło mu paliwa. Nie była to więc katastrofa, a awaryjne lądowanie. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Samolot był na tyle uszkodzony, że nie opłacało się go reperować ani zabierać. Zwyczajnie wyjęto wszystkie urządzenia i wrak pozostał na plaży. Stoi tak od 46 lat.

Islandia budżetowo - poradnik gdzie spac i co jesc

Odnalezienie wraku nie stanowi już żadnego kłopotu. Przy drodze nr 1, niecałe 2km na wschód od odjazdu na lodowiec Sólheimajökull, po prawej (południowej) stronie znajduje się bezpłatny parking Do wraku można się stąd dostać piechotą. Z parkingu trzeba iść ok 3,5 kilometra oznaczonym szlakiem. Wzdłuż ścieżki kursuje również specjalny shuttle bus za 2900 ISK (ok 90 PLN) w obie strony. Wrak można również zobaczyć w ramach zorganizowanej wycieczki. Niestety popularność wraku powoduje, że codziennie są przy nim tłumy i trudno się nim zachwycać w towarzystwie rozkrzyczanych ludzi wchodzących na wrak. Najlepiej iść do wraku z samego rana – na wschód słońca. Przed innymi. Dla odważnych – opcja z biwakowaniem przy samym wraku – gwarantuje niezapomniane przeżycia. Miejsce jest naprawdę magiczne, pod warunkiem, że nie ma dookoła autobusów wycieczkowych i tłumów.

Lokalizacja wraku Dakota C-117 w Solheimasandur

Atrakcje: czarna plaża, wrak, spacer

Dostępność: dobra, wymaga przejścia ok. 7 km

Lodowiec Sólheimajökull

Lodowiec Sólheimajökull – wycieczka na Islandię

Dla osób, które zawsze chciały zobaczyć z bliska lodowiec, na Islandii jest taka opcja. Bardzo prosta i łatwo dostępna. Krótki szlak – ok. 1 km – prowadzi z parkingu pod samo czoło lodowca Sólheimajökull. Po drodze można podziwiać ogromną lodową masę i jezioro, które zasila woda wypływająca spod lodowca. Na końcu drogi jest ustawiony znak „do not pass. Danger”, ale wszyscy idą dalej, aż do moreny. Łatwo też dostać się na sam lodowiec, ale to bardzo niebezpieczne. Ostatnie czego byście chcieli, to spaść do szczeliny i zamarznąć w lodowatej wodzie.

Biuro przy parkingu organizuje wycieczki na lodowiec. Uczestnicy są wyposażani w odpowiedni sprzęt, m.in. raki do chodzenia po lodzie. Jest ślisko, tutaj lód jest goły, więc nie warto wchodzić na morenę. Można pochodzić chwilę dookoła. Warto patrzeć pod nogi, łatwo się poślizgnąć. Lepiej oglądać lodowiec z pewnego dystansu.

Lokalizacja lodowca Solheimajokull

Atrakcje: lodowiec, spacer

Dostępność: dobra, wymaga przejścia ok. 1 km

Wodospad Skogafoss

Wodospad Skogafoss zimą – południowa Islandia

Wodospad Skogafoss to jeden z najpiękniejszych na Islandii. Widać go już z drogi nr 1 dzięki słusznym rozmiarom – ma wysokość 60 metrów i szerokość 25 metrów. Imponująca jest ilość wody, która przelewa się równym strumieniem. Lokalizacja wodospadu Skogafoss jest przepiękna. Woda spływa z klifu dawnego wybrzeża. Dużo wody oznacza bardzo dużą wilgoć i mżawkę. Podczas słonecznego dnia, przy wodospadzie można zobaczyć przepiękną tęczę.

Wodospad jest łatwo dostępny przez cały rok. Można podejść pod sam Skogafoss, ale ostatni odcinek jest dość niebezpieczny, szczególnie zimą. Kamienie są oblodzone i można się poślizgnąć. Poza tym, niezależnie od pory roku, podchodzenie pod samą wodę może się skończyć przemoczeniem do suchej nitki. Biorąc pod uwagę, że na Islandii prawie zawsze wieje chłodny wiatr i jest zimno, oznacza to, że przeziębienie murowane. Jeżeli chcecie podejść bliżej – a warto – zadbajcie o sztormiak (oczywiście żółty!).

Wodospad Skogafoss – południowa Islandia

Po schodach obok Skogafoss można się dostać na klif i podziwiać wodospad z góry. Widoki są obłędne. Szlak wzdłuż rzeki to doskonała opcja trekkingu. Tak jak w przypadku pozostałych flagowych atrakcji Islandii, nad wodospad Skogafoss najlepiej przyjechać jak najwcześniej rano lub pod wieczór, kiedy nie ma wycieczek. W ciągu dnia potrafią tu być naprawdę duże tłumy.

Lokalizacja wodospadu Skogafoss

Atrakcje: wodospad, spacer

Dostępność: dobra

Wodospad Seljalandsfoss

Seljalandsfoss Wodospad – południowa Islandia

Seljalandsfoss to kolejna atrakcja z pocztówek. To najczęściej fotografowany wodospad na Islandii. Zasilany jest wodą z rzeki Seljalandsá, wypływającej spod lodowca wulkanu Eyjafjallajökull – tego samego, który w 2010 roku sparaliżował ruch lotniczy w całej Europie.

Podobnie jak Skogafoss, woda spływa tu z ponad 60-metrowego klifu, który kiedyś stanowił wybrzeże Islandii. Seljalandsfoss jest nieco mniejszy – szerokość to 15 metrów – ale nie mniej malowniczy. Jego charakterystyczną cechą jest obszerna jaskinia za wodospadem. Prowadzi do niej ścieżka, którą można obejść kaskadę wodospadu. Zimą jest tu dość ślisko, więc lepiej uważać. Jak przy innych wodospadach, łatwo jest się zamoczyć, więc lepiej zadbać o odpowiednie ubranie.

Wodospad Seljalandsfoss – południowa Islandia

Niecały kilometr dalej, jakiś 10 minut piechotą na północ, w tym samym klifie ukryty jest 40-metrowy wodospad Gljúfrabúi  To ukryty skarb Islandii często pomijany przez odwiedzających. Po pierwsze trudno go znaleźć, po drugie, dostanie się do niego też nie zawsze jest łatwe. Zresztą łatwo o nim zapomnieć zachwycając się pięknem wodospadu Seljalandsfoss.

Tak jak w przypadku wodospadu Skogafoss, nad Seljalandsfoss najlepiej przyjechać jak najwcześniej rano lub pod wieczór, kiedy już odjadą wycieczki. W ciągu dnia są tu tłumy. Zwiedzanie wieczorne, ma jeszcze jedną zaletę – wodospad jest pięknie oświetlony.

Dojazd jest łatwy, wodospad Seljalandsfoss znajduje się ok 30 km na zachód wzdłuż drogi nr 1, przy drodze nr 249.

Lokalizacja wodospadu Seljalandfoss

Atrakcje: wodospad

Dostępność: dobra

Þjórsárdalur

Pjorsardalur - Dolina rzeki Þjórsá - miejsce na trekking Islandia

Pjorsardalur – Dolina rzeki Þjórsá to region, którego w żadnym razie nie można opuścić podczas pobytu na Islandii. Szeroka dolina rzeki Þjórsá – najdłuższej (230 km długości) i drugiej co do wielkości na Islandii. Dolina rozciąga się pomiędzy górą Búrfell na zachodzie a wulkanem Hekla na wschodzie. Płaska dolina, w pierwszym tysiącleciu była najgęściej zaludnionym rejonem wyspy. Wszystko zmieniło się po erupcji wulkanu Hekla w 1104 roku. Od tego czasu dolina pokryta jest pumeksowym popiołem i przypomina bardziej brudną pustynię, porośniętą pożółkłą, wysuszoną trawą i niewielkimi krzakami, które latem wydają niesamowity zapach ziół.

Pjorsardalur - Dolina rzeki Þjórsá zimą - okoice wodospadu Haifoss, Islandia

Wschodnia część wzdłuż drogi nr 26 jest słabo zagospodarowana, wygląda na szarą pustynię, rodem z ze stanu Utah na zachodzie USA. Zachodnia strona wzdłuż drogi nr 32 to pastwiska i farmy. Warto tu przyjechać, zobaczyć przepiękną rzekę, wejść na górę Gaukshöfði , z której rozciąga się bajkowy widok na całą dolinę i wulkan Hekla. W samej dolinie znajduje się jeszcze kilka miejsc, o których piszemy poniżej. Jadąc ze wschodu najlepiej zrobić pętlę w dolinie. Z drogi nr 1 zjechać na drogę nr 26 ok 30 km na wschód od miasteczka Selfoss, następnie po ok 60 km jazdy na północny wschód doliną, zjechać w lewo na drogę nr 26 i wrócić na południowy zachód po drugiej stronie rzeki. Po drodze odwiedzając wodospad Haifoss i Hjalparfoss, dolinę Gjain, oraz ruiny Wikingów Stong.

Lokalizacja Pjorsardalur

Atrakcje: wodospady, spacer, rzeka

Dostępność: dobra

Wodospad Háifoss

Wodospad Haifoss, Islandia

Háifoss to czwarty najwyższy wodospad na Islandii. Jest przepiękny. Woda rzeki Fossá spada w 122-metrowa przepaść z płaskowyżu. W tle widać klif, który datowany jest na 2 miliony lat. Obok Háifoss znajduje się drugi wodospad – Granni. Oba tworzą bajecznie piękny, panoramiczny obraz, który można podziwiać znad ponad stumetrowej przepaści naprzeciwko. Piękny i olśniewający niezależnie od pory dnia i roku.

Dookoła, z góry klifu rozciągają się niesamowite widoki na dolinę i góry otaczające okolicę. Nad wodospad prowadzi krótki szlak z parkingu. Droga do wodospadu Háifoss nie jest skomplikowana, ale może nastręczyć nie lada trudności. Ok. 8 kilometrów nieutwardzonej drogi wymaga aut z wyższym zawieszeniem i napędem na cztery koła. Małe auta dojadą tu z trudem, ale lepiej nie ryzykować. Z wodospadu Háifoss, można dojść szlakiem wzdłuż rzeki do ruin Wikingów w Stong oraz doliny Gjain – ok. 3 godzin w jedną stronę. To opcja dla tych, co mają więcej czasu. Prowadzi tam też boczna droga przez pola lawowe, ale absolutnie nie nadaje się dla aut osobowych. Jest poorana koleinami, pełna kamieni a zimą – śniegu i lodu. Małe auta nie mają szans.

Lokalizacja wodospadu Haifoss

Atrakcje: wodospad

Dostępność: off-road, wymagane podniesione zawieszenie i napęd 4×4

Gjáin i Stöng

Dolina Gjáin - magiczne miejsce znane z serialu Gra o Tron, Islandia

Malownicza dolina Gjáin to oaza pośrodku islandzkiej wulkanicznej pustyni. Bajkowa dolina ukryta w głębokim jarze pomiędzy wulkanicznymi skałami wprost powala swoim pięknem. Wodospady łagodnie spływające po bazaltowych skałach, lawowe jaskinie i strumienie z krystalicznie czystą wodą filtrowaną przez wulkaniczne skały. Najpiękniejsza jest latem i wczesną jesienią, kiedy porastają ją soczyście zielone trawy, krzewy i zioła. Zimą wygląda mniej zjawiskowo, ale nadal jest przepiękna. Wtedy jeszcze lepiej widać bazaltowe słupy, ślady eksplozji wulkanicznych i zastygłą lawę. Formacje skalne przypominają zniszczony zamek. Na końcu jaru znajduje się wodospad Gjárfoss.

Gjáin wygląda jak kraina z baśni. Naturalnym odruchem będzie tu rozglądanie się za elfami hasającymi pośród traw i wyglądanie trolli poukrywanych w otaczających Gjáin skałach. Nic dziwnego, że kręcono tu sceny piątego odcinka czwartego sezony Gry o Tron. To tu Arya Stark i Sandor Clegane odpoczywali podczas swojej podróży.

Dolina Gjáin - miejsce znane z serialu Gra o Tron, Islandia

Półtora kilometra wzdłuż drogi, na zachód znajdują się ruiny osady Wikingów – Stöng. Domostwa zostały opuszczone po eksplozji wulkanu Hekla w 1104 roku. Od tego czasu, domy leżały pod grubą warstwą skał piroklastycznych. Ruiny Stöng zostały odkryte dopiero w 1939 roku. Fundamenty jednego z domów, zostały przykryte wiatą i zabezpieczone. Można je samodzielnie zwiedzać. Małe muzeum jest dostępne cały czas. Tabliczki pozwalają poznać historię osady a pozostałości domu pozwalają sobie wyobrazić jak mieszkańcy Islandii żyli ponad 1000 lat temu. Do Stöng można się dostać z Gjáin po kilkunastominutowej wędrówce pośród wulkanicznej pustyni, w cieniu pobliskiego wulkanu Hekla.

Do Gjáin i Stöng można się dostać z drogi jadąc 4 km tym samym zjazdem co na wodospad Haifoss lub 7 km drogą, która rozpoczyna się 400 metrów na wschód od mostu przy wodospadzie Hjalparfoss. W obu przypadkach wymagane jest auto o podwyższonym zawieszeniu i napęd 4×4.

Lokalizacja Gjain

Atrakcje: wodospad, spacer, ruiny

Dostępność: off-road, wymagane podniesione zawieszenie i napęd 4×4

Wodospad Hjálparfoss

Podwójny wodospad Hjálparfoss zimą, Islandia

Podwójny wodospad Hjálparfoss znajduje się pośrodku pól lawowych Vikrar u zbiegu rzek Fossa i Þjórsá. Hjálparfoss znajduje się w południowej części wyżyny. Tu kończy się sucha kamienna, powulkaniczna pustynia i zaczynają zielone pola. Hjálparfoss po islandzku oznacza „Wodospad Pomocy”. Nazwa pochodzi od nazwy regionu Hjálp (po islandzku pomoc). W dawnych czasach właśnie tu wędrowcy zaopatrywali się w wodę i żywność dla koni po pokonaniu niebezpiecznej trasy przez pustynne wyżyny w głębi Islandii.

Wodospad Hjálparfoss jest fotogeniczny i piękny o każdej porze roku. Przy brzegu zbiornika można zrobić sobie piknik. Wspaniały widok na wodospad rozciąga się ze skał na brzegu jeziora. Trzeba tylko bardzo uważać przy wchodzeniu. Wzdłuż rzeki prowadzi pieszy szlak, którym można przejść się po klifie. Widoki nie są tak powalające jak w dolinie rzeki Þjórsá. W pobliżu wodospadu Hjálparfoss znajduje się druga co do wielkości elektrownia wodna Islandii Búrfellsstöð, więc na horyzoncie cały czas widać słupy wysokiego napięcia.

Do wodospadu Hjálparfoss można łatwo dotrzeć drogą szutrową odchodzącą od drogi nr 32 na zachodnim brzegu rzeki Fossa, tuż przy moście.

Lokalizacja wodospadu Hjalparfoss

Atrakcje: wodospad

Dostępność: dobra

Wodospad Gullfoss

Gullfoss czyli złoty wodospad - największy na Islandii, element golden ring

Gullfoss czyli „złoty wodospad” to jeden z najbardziej znanych wodospadów na Islandii. Na pewno najczęściej odwiedzany, ponieważ znajduje się na tzw. golden ring czyli Złotym Kręgu – pętli obejmującej najpopularniejsze miejsca do odwiedzenia na wyspie. Gullfoss leży na rzece Hvítá. Składa się z dwóch kaskad, pierwsza mierzy 11 metrów, druga, położona pod kątem w stosunku do pierwszej, ma wysokość 21 metrów. Wodospad jest ogromny, w każdej sekundzie przepływa przez niego 400 metrów sześciennych wody. To trochę taka islandzka Niagara.

Na początku XX wieku wodospad Gullfoss miał być przekształcony w hydroelektrownię. Na szczęście plany zmieniono. Nie do końca jest jasne dlaczego – czy z powodu protestów mieszkańców, czy z braku funduszy. Obecnie wokół wodospadu jest park narodowy. Nie bez powodu Gullfoss przyciąga tłumy. To jeden z tych wodospadów, które się ogląda z góry a nie z dołu, przez co jest jeszcze bardziej oszałamiający. Ze względu na dużą ilość wody, w słoneczne dni, nad wodospadem roztacza się przepiękna tęcza. Do Gullfoss prowadzą dwa szlaki: górny i dolny. Pierwszy jest czynny cały rok, drugi – bliżej wodospadu, zimą jest zamknięty ze względów bezpieczeństwa. Nie da się więc podejść do samego wodospadu. Zimą chodząc nawet na górze, czasami potrzebne są raki.

Gullfoss czyli złoty wodospad zimą - największy na Islandii, element golden ring

Odwiedzić Gulfoss można zarówno zimą jak i latem. O każdej porze dnia i roku wodospad zachwyca. Można obejrzeć go z kilku perspektyw, każda zapiera dech w piersiach. Chyba najlepszy widok jest z samej góry, z najdalszego punktu widokowego.

Lokalizacja wodospadu Gullfoss

Atrakcje: wodospad, spacer

Dostępność: dobra

Konie islandzkie na farmie Bru, Margeiri

Konie islandzkie na farmie Bru, Margeiri - Islandia golden ring

Niezależnie od tego czy jesteście miłośnikami koni czy nie, koń islandzki to zwierzę, obok którego nie przejdziecie obojętnie. Niewysokie, włochate konie na krótkich nóżkach, podobne do kucyków, są zwyczajnie piękne. Możecie je spotkać na całej wyspie. Zwierzęta często są wypasane blisko drogi. W wielu miejscach można zwyczajnie się zatrzymać, podejść do nich i je pogłaskać. Nie jest to zabronione. Islandczycy nie będą was za to gonić. Konie islandzkie nie miały na wyspie naturalnych wrogów, więc są bardzo ufne i nie boją się ludzi. Dlatego tak łatwo o zdjęcie z nimi.

Islandczycy bardzo dbają o czystość rasy wyspowych koni. Zwierzęta są wytrzymałe i długo żyją. W swojej ojczyźnie rzadko chorują; islandzkie prawo zapobiega importowaniu koni do kraju, a raz wywiezione nie mogą już wrócić. Konie te, oprócz takich chodów jak stęp, kłus i galop, potrafią poruszać się także charakterystycznym chodem tzw. tölt (szybki, czterotaktowy chód) oraz inochodem. Widok takiego, skradającego się konia jest zabawny i dostojny jednocześnie.

Karmienie koni islandzkich na farmie Bru, Margeiri - Islandia golden ring

Nie wolno karmić koni islandzkim byle czym, bo może im to zaszkodzić. Czasami przy drodze można trafić na miejsca, w których stoi budka z „horse candy” – to raczej końskie ciasteczka niż cukierki. Po włożeniu 200 ISK (ok. 6 PLN) do koszyczka, bierze się kubeczek z końskimi przysmakami i można je karmić. Po podaniu ciasteczka, zwierzęta są bardzo chętne do głaskania. Zainteresowanie kończy się kiedy tylko skończą się ciasteczka. Farma Państwa Bru w Margeiri to jedno z miejsc, gdzie można nakarmić i pogłaskać islandzkie konie. Sami właściciele to przemili ludzie. Od pani Bru bije takie zwyczajne, ludzkie ciepło. Widać, ze konie są w dobrych rękach. Gdziekolwiek natraficie na konie przy płocie, zatrzymajcie się, podejdźcie, obejrzyjcie te piękne zwierzęta. Tylko nie karmcie ich niczym poza „horse candy”. Nie chcecie przecież, żeby coś im się stało!

Lokalizacja farmy Bru

Atrakcje: konie

Dostępność: dobra

Geysir i Strokkur

Park Geysir i gejzer Strokkur - najpopularniejsza atrakcja Islandii, golden ring

Geysir czyli ojciec wszystkich gejzerów. Druga z trzech największych atrakcji tzw. złotego kręgu (ang. golden cirlce). To właśnie od niego pochodzi nazwa gejzer, czyli określenie źródła termalnego. Słowo Geysir pochodzi od islandzkiego czasownika geysa (tryskać, wybuchać). Obecnie mianem Geysir określa się cały park źródeł termalnych, w którym znajduje się ów gejzer. Położony jest on w dolinie Haukadalur, na stokach wzgórza Laugarfjall. W bezpośredniej okolicy znajduje się kilka innych gejzerów (m.in. Strokkur) i liczne źródła termalne (w tym Smiður i Litli-Strokkur). Geysir i Strokkur są aktualnie jedynymi aktywnymi (czyli wyrzucającymi regularnie wodę) gejzerami w Europie. W okolicy znajduje się około trzydziestu znacznie mniejszych gejzerów i gorących basenów, w tym jeden o nazwie Little Geysir (Mały Geysir). Są to jednak tylko bulgoczące kałuże z wrzącą wodą.

Geysir gejzer Strokkur najpopularniejsza atrakcja Islandii golden ring

Co ciekawe, to nie Geysir jest atrakcją parku a drugi gejzer – Strokkur. To właśnie ten gejzer strzela regularnie. Słup wody o średnicy ok 3 metrów wystrzeliwany jest co ok. 8 minut na wysokość ok. 30 metrów. Nie przywiązujcie się jednak do tego czasu – Strokkur czasem płąta figle i strzela po 2.5 minucie lub po kilkunastu. Sam Geysir, położony obok, pozostał jedynie wspomnieniem. Pod koniec XX wieku aktywność Geysira znacząco zmalała. Krótkotrwały wzrost częstotliwości i siły wyrzutu nastąpił po trzęsieniach ziemi w czerwcu 2000 roku. Wtedy Geysir strzelał wodą na ponad 120 metrów. Obecnie strzela kilka razy do roku na wysokość ok. 10 metrów.

Poważnym minusem kompleksu Geysir są tłumy. To jedna z największych atrakcji turystycznych Islandii. Trudno się dziwić, każdy chce zobaczyć aktywny gejzer. Niestety tłumy są z każdym rokiem coraz większe. W sezonie letnim są nie do zniesienia. Tym bardziej warto jechać zimą lub jesienią. Wtedy ludzi jest nieco mniej. Rano i pod wieczór jest zazwyczaj luźnej.

Lokalizacja Geysir

Atrakcje: gejzer, gorące źródła, spacer

Dostępność: dobra

Þingvellir

Þingvellir czyli Thingvellir National Park - Islandia, Złoty Krąg

Þingvellir czyli Thingvellir National Park to trzecia atrakcja na słynnym złotym kręgu (tzw. Golden Ring). Położony jest kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Reykjaviku, na północnym brzegu największego islandzkiego jeziora Þingvallavatn.

Þingvellir to bardzo ważne miejsce historyczne Islandii. To właśnie tu w 930 r. po raz pierwszy zebrał się islandzki parlament Althing, który jest jedną z najstarszych instytucji parlamentarnych świata i de facto funkcjonuje po dziś dzień. Althing obradował tu aż do końca XVIII wieku. W tym samym miejscu ogłoszono w 1944 roku niepodległość Republiki Islandii.

Obszar jest również bardzo interesujący geologicznie. To właśnie tu stykają się płyty tektoniczne eurazjatycka i północnoamerykańska. Widać to gołym okiem – powierzchnia ziemi poprzecinana jest szczelinami. Największa z nich tworzy głęboki wąwóz Almannagjá, którym można się przejść. Po jednej stronie mamy w tedy płytę amerykańską, po drugiej europejską.

Złoty krąg - Þingvellir czyli Thingvellir National Park - Islandia, Złoty Krąg

W przez wąwóz prowadzi ścieżka na końcu której znajduje się wysoki na 22 metry, malowniczy wodospad Öxarárfoss. Co ciekawe, wodospad nie jest dziełem natury. Okazuje się, że mieszkańcy przesunęli bieg rzeki Öxará w IX wieku, żeby zasilić wąwóz Almannagjá w świeżą wodę dla uczestników Althingu. Þingvellir to zatem miejsce o niezwykle bogatej historii – zarówno tej geologicznej jak i dotyczącej mieszkańców wyspy. Poza tym rozciągają się stąd bajecznie piękne widoki na jezioro Þingvallavatn, dolinę i otaczające je góry. Þingvellir został w 2004 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja Thingvellir National Park

Atrakcje: wodospad, spacer, płyty kontynentalne

Dostępność: dobra

Gorące źródła w Hveragerði

Gorące źródła w Hveragerði - szlak do trekkingu, Islandia

Hveragerdi to niepozorna miejscowość przy drodze nr 1, ok. 13 km na zachód od Selfoss. Znana jest przede wszystkim z występujących tu pól geotermalnych, wykorzystywanych do ogrzewania, gotowania i prania. Można tu np. zjeść ciasto upieczone w piecu zasilanym energią z wnętrza Ziemi. Jednak po odwiedzeniu Geysir i poprzebywaniu w otaczającej go woni, zastanowicie się nad tym ciastkiem. W 1930 wybudowano pierwszą szklarnię, w której energia geotermalna pozwala wytworzyć klimat tropikalny. Dlatego można tu uprawiać np… banany! Ciekawostka – w niedalekiej wiosce Reykir, znajduje się największa plantacja bananów w Europie, produkujące od 500 kg do 2 ton bananów rocznie.

Gorące źródła w Hveragerði - ciekawa artakcja Islandii

Hveragerði słynie jednak nie z bananów, a z gorących źródeł. Najbardziej znane w okolicy to Grýta. Wybucha co dwie godziny, a słup gorącej wody osiąga wysokość 12 m. Popularną atrakcją jest szlak wzdłuż gorącej rzeki w dolinie Reykjadalur (dolinie dymów). Ma długość 16 km, ale jest bardzo łatwy i przyjemny. Prowadzi przez bardzo klimatyczną dolinę, w której przygotowano nawet miejsce do kąpieli w gorącej rzece. Żeby zażyć kąpieli nie trzeba robić całego szlaku. Można po prostu przejść się po parku geotermalnym w pobliżu centrum miasta. Trzeba uważać i patrzeć na znaki, bo gorące źródła wyglądają jak niewinne błotne kałuże a w rzeczywistości to wrzące pułapki. W pół godziny można obejść park. Przy rzece lepiej uważać, zanim zamoczycie nogi, sprawdźcie temperaturę. I nie wchodźcie do rzeki za blisko rur z gorącą wodą. To są naprawdę gorące źródła. Najlepiej kąpać się w wyznaczonym miejscu na oficjalnym szlaku, który zaczyna się za polem golfowym, ok 4 km. na północ od centrum Hveragerði.

Lokalizacja gorących źródeł Hveragerði

Atrakcje: gorące źródła, spacer

Dostępność: dobra

Powyższy plan można dowolnie modyfikować wyrzucając poszczególne elementy. Całość jest do zrobienia w weekend. Plan jest intensywny, ale bez przesadnego ganiania i szaleństwa. Trzeba tylko wcześniej rano wstawać i korzystać z dnia i trzymać dyscyplinę, nie marnować czasu. Można równie dobrze usunąć kilka elementów i mieć więcej czasu na pozostałe. Zwiedzanie ma być przyjemnością, przeżywanie poszczególnych miejsc jest indywidualną kwestią. Poniższa propozycja to raczej menu, z najlepszymi miejscami, które da się odwiedzić w dwa dni, z którego możecie wybrać to co najbardziej przypadnie Wam do gustu.

Miłego zwiedzania Islandii!

Materiały z naszego pobytu na Islandii znajdziecie pod tym linkiem