Wielka opuszczona truskawka pod Warszawą

Wielka opuszczona truskawka koło Warszawy

Opuszczona Truskawka pod Warszawą

Historia i lokalizacja opuszczonej gigantycznej truskawki

Zawsze pociągały nas opuszczone, zapomniane miejsca. Wydawało mi się, że w naszej okolicy trudno o takie, tymczasem okazuje się, że w okolicach Warszawy, jest tego trochę. Są opuszczone budynki gospodarcze, bojlerownie, parowozownie, hotele, a nawet bazy wojskowe i sztab dowodzenia Układu Warszawskiego. Jest też ogromna opuszczona truskawka. Tak, dobrze przeczytaliście – wielka, opuszczona truskawka.

Gdzie jest opuszczona truskawka

wielka opuszczona truskawka

Truskawka znajduje się w Wierzbicy zaraz obok Serocka. Można ją wiec spokojnie zobaczyć podczas wypadu nad Zalew Zegrzyński. Opuszczoną truskawkę można zobaczyć już z drogi i naprawdę trudno ją przeoczyć. Trzeba wypatrywać dużego znaku SADPOL przy drodze – po lewej stronie – jadąc od strony Serocka. Zaraz za restauracją „Złoty Lin”. Opuszczona truskawka znajduje się na posesji zaraz za znakiem. Zasłaniają ją krzaki i drzewa, szczególnie latem. Najlepiej widać ja jesienią lub zimą, kiedy dookoła jest pusto. Posesja jest ogrodzona, ale wygląda na opuszczoną i przez nikogo nie pilnowaną – pomimo znaku. Do opuszczonej truskawki można się łatwo dostać przez zerwany płot. Wystarczy skręcić w lewo w ulicę przed znakiem SADPOL. Dziura w płocie jest kilka metrów od skrzyżowania. Opuszczona truskawka stoi otworem.

Dokładna lokalizacja wielkiej opuszczonej truskawki

Skąd się wzięła gigantyczna truskawka

Sadpol, opuszczona truskawka

Wielka opuszczona truskawka była przez lata przydrożną reklamą gospodarstwa SADPOL. Firma należąca do Janusza Glinickiego, była największym plantatorem truskawek. Truskawki uprawiano na blisko 500 hektarach pól. W 2014 roku SADPOL przestał uprawiać truskawki ze względu na brak rąk do pracy przy zbieraniu owoców. Okoliczni mieszkańcy nie chcieli pracować za stawki ustalone przez SADPOL, nie pomogło dowożenie pracowników autokarami z miejscowości odległych o nawet 60 km od pola. W końcu, w 2014 roku SADPOL zaorał 450 hektarów pola truskawek i posadził na nich maliny i porzeczki, które można zbierać kombajnem. Po wielkim truskawkowym biznesie pozostało jedynie wspomnienie. I wielka opuszczona truskawka, która do dziś niszczeje schowana w krzakach.

Oryginalnie 10-metrowa truskawka stała na stelażu, który można jeszcze zobaczyć zaraz za znakiem SADPOL. Kiedy metalowa konstrukcja zaczęła rdzewieć i w efekcie truskawka mogła spaść na drogę, zdjęto ją i pozostawiono w krzakach na pobliskiej posesji. To tam można obecnie zobaczyć opuszczoną truskawkę.

Wielka zardzewiała truskawka, koło Warszawy

Wielka truskawka to ciekawe miejsce dla fanów rzeczy opuszczonych, zapomnianych, minionych. Robi piorunujące wrażenie jesienią, przy ponurej pogodzie. Latem świeci jeszcze nie do końca wyblakłym kolorem pośród soczyście zielonych krzaków. Cały czas stosunkowo łatwo się do niej dostać, więc ruszajcie ją oglądać. Tylko pamiętajcie. Nie niszczcie, nie śmiećcie, pamiętajcie, że truskawka znajduje się na prywatnym terenie. Pozwólcie jak najdłużej cieszyć się tym klimatycznym miejscem.

Więcej zdjęć opuszczonej truskawki z Wierzbicy poniżej:

Zapomniana gigantyczna truskawka koło Warszawy

Wnętrze wielkiej opuszczonej truskawki

Wielka truskawka w krzakach, Wierzbica, koło Serocka

Widok na opuszczoną truskawkę z drogi, koło serocka

Truskawka sadpol, wierzbica koło Serocka

Pozostałości truskawki SADPOL, Wierzbica

Opuszczona truskawka SADPOL

opuszczona truskawka pomnik koło serocka