Jak wyrobić wize turystyczną do Iranu - poradnik

Jak wyrobić wizę do Iranu. Krok po kroku

Wiza do Iranu może przyprawić o ból głowy. Kiedy przyszedł czas na załatwianie formalności przed wyjazdem, trochę się przeraziłem. Miałem w pamięci to, że Polacy mogą korzystać z opcji visa on arrival na lotnisku w Teheranie. Okazało się, że bywają z tym jednak problemy. Do tego w na początku 2019 roku pojawiły się sygnały, że irańskie wizy na lotnisku nie są Polakom wydawane, ze względu na zawirowania polityczne. Znam przypadek, gdy osobę bez wizy zwyczajnie cofnięto z Teheranu. Szukałem na forach i okazało się, że to loteria. Jedni piszą, że dostali bez problemu, tylko musieli odczekać. Inni, że nie. Bez irańskiej wizy, w Kijowie nie wpuszczono ich nawet na pokład samolotu do Teheranu. Wiedziałem, że jeżeli chcemy mieć udany wyjazd do Iranu, visa on arrival w ogóle odpada. Pojawia się tylko pytanie jak wyrobić wizę irańską? Ile to zajmuje czasu i ile kosztuje? Po kolei.

Jak wyrobić wizę do Iranu

W Internecie znalazłem masę sprzecznych informacji. Jedni pisali o jakiś biurach podróży, inni o wyrabianiu jakiegoś numeru autoryzacyjnego. Kiedy zapytałem, dostałem nawet iście „genialną” radę, żeby po prostu pójść do Ambasady Iranu w Warszawie i umówić się na rozmowę z konsulem. Mimo że nawet na stronie ambasady jest napisane, że tak się nie da. Podziękowałem i szukałem dalej. W biurach, które pośredniczą w załatwianiu wizy, wyrobienie kosztuje co najmniej 598 PLN. To bardzo dużo. W końcu jednak udało mi się przerobić masę informacji na temat irańskiej wizy i wszystko ułożyć w jedną całość.

aplikowanie o wize do iranu na stronie

Iran Visa Grant Notice

W związku z wprowadzeniem elektronicznego systemu wizowego, żeby dostać wizę do Iranu, potrzebny jest kod autoryzacyjny (visa authorization code) z irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Oznacza to, że zainteresowany zostaje zarejestrowany w MSZ Iranu i otrzymuje dokument Iran Visa Grant Notice. Dopiero wtedy może się ubiegać o wizę do Iranu. Dokument ten jest konieczny, żeby się ubiegać o wizę irańską. Niezależnie, czy chcemy ją dostać w ambasadzie czy na lotnisku w Teheranie jako visa on arrival. Nie da się załatwić wizy bez Iran Visa Grant Notice. Numer, czy raczej cały dokument można załatwić na dwa sposoby:

Iran Visa Grant Notice bezpośrednio w systemie Iran E-visa

czas: do 10 dni roboczych

cena: za darmo

Po Iran Visa Grant Notice można aplikować bezpośrednio na serwisie e-wiza MSZ Iranu.

Należy wypełnić dwustronny formularz, na którym wybiera się typ wizy, podaje informacje osobiste (m.in. adres, zawód itp.), daty planowanego pobytu w Iranie oraz sposób odbioru wizy – odpowiedni konsulat (Warszawa) lub lotnisko w Teheranie. Następnie wgrywa się skan paszportu – strony ze zdjęciem – oraz zdjęcie do wizy. Wymagania co do wielkości pliku i rozdzielczości są bardzo restrykcyjne. Bez wgrania właściwego pliku, nie da się złożyć aplikacji. Złożenie wniosku jest bezpłatne. Aplikacja jest analizowana i w ciągu min. 5 dni roboczych otrzymujemy odpowiedź. Ważne – większość systemów pocztowych (m.in. Gmail) maile z MSZ Iranu automatycznie wrzuca do spamu, warto więc sprawdzić ten folder. My dwukrotnie otrzymaliśmy odpowiedź odmowną, z uzasadnieniem „należy złożyć wniosek przez biuro podróży„.

wiza do Iranu - odrzucony wniosek o visa grant notice

Czyli nam za darmo się nie udało. Warto jednak próbować. Czytałem, że w wielu przypadkach udało się uzyskać Iran Visa Grant Notice bezpośrednio już po kilku dniach, bez żadnego problemu. Nie ma tu żadnego klucza. To ponoć loteria. Jeżeli się nie uda, trzeba znaleźć biuro podróży, które pomoże nam wyrobić wizę do Iranu.

Iran Visa Grant Notice przez biuro podróży

czas: do 5 dni roboczych

cena: min. 15 euro

Znaleźć biuro podróży, które pomoże nam zdobyć Iran Visa Grant Notice nie jest trudno. Trzeba tylko trafić na takie, które zrobi to niedrogo i w miarę szybko. Nam akurat paszporty potrzebne były na inny wyjazd. Średnia cena Iran Visa Grant Notice to ok 30-35 Euro, w polskim biurze pośrednictwa wizowego kosztuje nawet 200 PLN. Znalazłem biuro HelloPersia, które wyrobiło je za 15 Euro. To najtańsza opcja na rynku. Wystarczy wypełnić formularz – dane te same co na stronie irańskiego MSZ, wgrać zdjęcie i skan paszportu – specyfikacja ta sama co w MSZ Iranu, i uiścić opłatę. Tutaj sprawa może się komplikować. Firmy irańskie nie mogą korzystać z płatności kartami. Żaden bank nie zrobi też przelewu, ze względu na embargo. Niektóre firmy dopuszczają płatność przez PayPal, ale przelicznik sprawia, że wychodzi drogo.

HelloPersia jest firmą brytyjską a konto ma w tureckim banku. Zostałem więc przekierowany do jakiegoś tureckiego serwisu płatniczego. Nie udało się dokonać płatności Revolutem (VISA) – została dwukrotnie odrzucona. Udało się kartą Wizzair Raiffeisen (Mastercard). Na wydruku z karty przeczytałem, że zostałem obciążony przez… bar sushi w Stambule… Kiedy zobaczyłem to kilka dni później, myślałem, że ktoś mi zeskanował kartę i próbuje mnie okraść. Dopiero kiedy skojarzyłem kwotę, zwyczajnie się uśmiałem. Pomysłowość w omijaniu embarga nie zna granic!

Po opłaceniu skontaktował się ze mną przemiły Mohsen z potwierdzeniem. Po 5 dniach (nie roboczych) dostałem maila, że nasze aplikacje zostały przyjęte i otrzymałem dokument Visa Application Submission Notice, czyli potwierdzenie złożenia wniosku o wizę.

Wyrabianie wizy przez biuro

Wyrabianie wizy irańskiej w Ambasadzie Iranu w Warszawie

czas: do 5 dni roboczych

cena: 50 euro + ok. 2 euro prowizji

Mając dokument Visa Grant Notice możemy się wybrać do Ambasady Iranu w Warszawie lub odebrać wizę na lotnisku w Teheranie w opcji „visa on arrival” – w zależności od tego co zaznaczyliśmy w aplikacji. Jeżeli  zaznaczyliśmy odbiór w ambasadzie to nie będzie możliwe odebranie wizy na lotnisku i na odwrót.

To najtańsza, najprostsza i najszybsza opcja. Jeżeli oczywiście mieszkasz w Warszawie, lub będziesz tu dwukrotnie – aby złożyć dokumenty i odebrać wniosek. Możesz poprosić o to kogoś znajomego. Do złożenia dokumentów nie potrzeba żadnych formalności, do odbioru potrzebne jest pełnomocnictwo – wystarczy napisane odręcznie i podpisane przez właściciela dokumentów.

Ambasada Iranu w Warszawie znajduje się na Saskiej Kępie przy ul. Królowej Aldony 22.

Składanie i odbiór dokumentów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-15:00

Najlepiej potwierdzić godziny pod numerem telefonu 22 617 56 27 (rozmowa w jęz. polskim), telefon czynny w godz. 9:00 – 12:00.

Iran visa grant notice - to najważniejszy dokument przy wyrabianiu wizy do IranuW Ambasadzie należy złożyć następujące dokumenty:

Iran Visa Grant Notice

Dokument, który otrzymaliśmy po rejestracji na stronie irańskiego MSZ, lub za pośrednictwem biura podróży. np. HelloPersia. To klucz do uzyskania irańskiej wizy. Bez niego nie dostaniemy wizy – ani w ambasadzie, ani na lotnisku w Teheranie.

Paszport

Dokument musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu do Iranu. W paszporcie nie może być żadnego śladu pobytu w Izraelu. Pieczątka z tego kraju dyskwalifikuje nas od razu, więc lepiej nawet nie płacić za aplikację. Warto się upewnić, że w paszporcie nie zawieruszyła się też karteczka wjazdowa do Izraela, a na okładce nie ma naklejki lub śladów kleju po naklejce z lotniska w Tel Awiwie czy Ejlat.

Kopia polisy ubezpieczenia turystycznego

Ważne, ubezpieczenie musi obejmować Iran. Nie mogą to być firmy ubezpieczeniowe z USA typu Prudential. One nie obejmują usługami Iranu. My złożyliśmy polisę ubezpieczeniową Allianz. W obszarze „strefa geograficzna” nie było wpisane konkretnie „Iran” a po prostu „Świat – strefa B”. Przeszło.

Potwierdzenie opłaty wizowej

Wyrobienie wizy irańskiej w przypadku wizy turystycznej, 30-dniowej, jednokrotnej kosztuje 50 Euro. Wpłat należy dokonywać na Konto konsularne:

Ambasada Iranu

Ul.Królowej Aldony 22

03-928 Warszawa

(rachunek w walucie euro): PL 56 1440 1387 0000 0000 1014 0293

PKO Bank Polski swift: BPKOPLPW

Wpłaty najlepiej dokonać w gotówce (Euro), w dowolnym oddziale PKO Bank Polski lub ewentualnie przelewem. Wtedy ambasada czeka aż kwota wpłynie na konto. Trzeba pamiętać, że wszelkie koszty prowizji bankowych musimy pokryć sami, tak aby na konto konsularne ambasady wpłynęła pełna kwota niepomniejszona o prowizje banku. Przy wpłacie gotówkowej bank powinien pobrać prowizję od nas a nie od odbiorcy. Nie powinniśmy robić przelewu SEPA. Najlepiej powiedzieć w banku, że na konto ambasady musi wpłynąć konkretna kwota (50 euro). Prowizja wynosi około 2 euro. Ważne, żeby wziąć ze sobą do banku euro a nie złotówki, wtedy nie będziemy musieli płacić prowizji za przewalutowanie i grzęznąć w bankowych formalnościach. Kursy wymiany są w banku na tyle niekorzystne, że lepiej kupić euro w kantorze i pójść do banku.

e-wiza do Iranu - wyrobienie jest prostsze niż się wydaje

Odbiór wizy irańskiej w ambasadzie

Z kompletem dokumentów udajemy się do ambasady i składamy u Pani w okienku. Paradoksalnie, nie trzeba już wypełniać i składać żadnych wniosków wizowych. Nikt nie pyta dokąd jedziemy, gdzie się zatrzymujemy, czy kogoś znamy itd. Jeżeli już posiadamy Visa Grant Notice, aplikowanie o wizę wydaje się czystą formalnością. Zazwyczaj Pani informuje kiedy dokumenty będą do odbioru. Kiedy ja składałem nasze wnioski, Pani powiedziała, że mam się zgłosić dokładnie za tydzień, pomimo, że przez najbliższe trzy dni ambasada miała być nieczynna w związku z końcem ramadanu i rocznicą śmierci Ajatollaha Chomejniego. Kiedy zadzwoniłem po tygodniu aby się upewnić, czy mam po co przyjeżdżać, wizy już na nas czekały. Po odbiór zgłosiłem się z upoważnieniem. Dostałem oba paszporty i wizy bez problemu.

Wiza irańska nie jest wklejana do paszportu. E-wizę otrzymujemy w formie papierowej. Kartka formatu A4 niewiele różni się od Iran Visa Grant Notice. Z tym dokumentem możemy spokojnie udać się w podróż do Iranu. Warto na wszelki wypadek zrobić kopię dokumentu i mieć ją wydrukowaną lub na mailu. Ponieważ to e-wiza, urzędnicy na granicy będą mieli nasze dane w systemie, ale lepiej mieć kartkę przy sobie. W naszym przypadku nikt nie sprawdzał papierów, wszytko było w systemie. Przez cały wyjazd nie wyciągnęliśmy naszych papierków.

Iran - wiza turystyczna

Odbiór wizy irańskiej na lotnisku – Visa on Arrival

czas: natychmiast

cena: 75 euro

Od kilku lat obywatele polscy mogą się ubiegać o wizę na lotnisku w Teheranie w opcji visa on arrival. Informacji na ten temat jest wiele i są kompletnie niespójne. Na oficjalnej stronie MSZ Iranu przeczytałem, że każdy aplikujący o wizę na lotnisku, musi posiadać Visa Grant Notice. Oznacza to, że musi wypełniać formularz, albo korzystać z biura. Nie wolno sobie ot tak wsiąść w samolot i polecieć do Iranu. Co więcej, z powodu powtarzających się przypadków cofania ludzi z granicy w Teheranie, linie lotnicze mogą nam odmówić wejścia na pokład samolotu lecącego do Teheranu, jeżeli nie posiadamy wizy. Czytałem o takich przypadkach, skontaktowałem się z linią Ukraine International Airlines, która oferuje dla Polaków najtańsze połączenia z Iranem. Linia potwierdziła, że przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Iranu, obywatele polscy muszą okazać wydrukowaną e-wizę. Visa Grant Notice również przejdzie – wygląda identycznie jak wiza irańska. Bez tego pasażerowie nie będą wpuszczeni na pokład. Na nic argumenty o visa on arrival.

Jeżeli masz możliwość odwiedzenia ambasady, wiza na lotnisku w Teheranie się nie opłaca. Kosztuje 75 euro. Jeżeli dodamy koszt Visa grant Notice (min. 15 euro), to w sumie wychodzi nam 90 Euro. Jeżeli odbieramy wizę w ambasadzie, płacimy ok. 67 euro włączając prowizję banku.

Wiza turystyczna do Iranu - krok po kroku

Jak najszybciej i najtaniej wyrobić wizę do Iranu?

Jeżeli mieszkasz lub bywasz w Warszawie:

  • aplikuj przez internet o visa grant notice

  • jeżeli się nie uda, aplikuj w biurze

  • złóż/odbierz dokumenty w ambasadzie

Koszt: max 67 euro + ubezpieczenie

Jeżeli nie bywasz w Warszawie:

  • aplikuj przez internet o visa grant notice

  • jeżeli się nie uda, aplikuj w biurze

  • wybierz visa on arrival, koniecznie potwierdź z linią lotniczą, żę visa grant notice wystarczy, aby wejść na pokład

Koszt: 90 euro + ubezpieczenie

Każda z opcji jest tańsza niż korzystanie z biura pośrednictwa. Niezależnie od tego, którą opcję wizy irańskiej wybierzecie, pamiętajcie, aby mieć ze sobą papiery i dowód ubezpieczenia, bez którego możecie nie zostać wpuszczeni do Iranu.  Tak na wszelki wypadek.

Wyrobienie wizy irańskiej wydaje sie bardzo skomplikowane, ale tak nie jest. Załatwiając wizę w ambasadzie, proces trwa około dwóch tygodni, przy czym na tydzień trzeba oddać paszport. Czas ten się wydłuża, gdy korzystamy z pośrednictwa biura. Wiza do iranu kosztuje co najmniej 50 euro, nie licząc ubezpieczenia, prowizji i opłaty za pośrednictwo w uzyskaniu visa grant notice. Przez to, że proces wydaje się skomplikowany, chętnych nie ma dużo. Dzięki temu macie szansę cieszyć się Iranem w bardziej kameralnej atmosferze.

Miłego pobytu w Iranie – jedźcie tam, bo warto!