Jak się dostać na wyspę królików - Okunoshima, Japonia

Wyspa Królików – jak się dostać. Poradnik

Będąc w Japonii, pośród tych wszystkich dziwnych i zarazem fascynujących rzeczy, nie sposób ominąć wyspy królików, czyli Ōkunoshimy. O małej wysepce położonej na Wewnętrznym Morzu Japońskim między wyspami Honsiu, Kiusiu i Sikoku nie było raczej szczególnie głośno, do czasu, kiedy na YouTube zaczęły się pojawiać filmy z dziesiątkami królików otaczającymi ludzi w oczekiwaniu na jedzenie. Futrzaki zupełnie się nie bały, a zobaczywszy najmniejszy kawałek jedzenia, od razu przystępowały do przeuroczego szturmu na osobę, które je miała. Oczywiście w rzeczywistości, nie wygląda to aż tak widowiskowo. Wyspa królików to nie miejsce, gdzie chmary kilkudziesięciu zwierzaków zadeptują człowieka, a ten usilnie stara się zagłaskać wielką futrzaną masę. Królików faktycznie na wyspie jest masa, ale są rozproszone, więc w jednym momencie podejdzie raczej kilka-kilkanaście. Tym nie mniej są przesłodkie i absolutnie warte wycieczki!

Skąd na wyspie królików króliki?

karmienie na wyspie królików - Okunoshima - Japonia

Do lat ’20 ubiegłego stulecia, wyspa królików była po prostu zalesioną łatką ziemi na Wewnętrznym Morzu Japońskim. Wtedy ktoś uznał, że dobrze schowana przed resztą świata, mała wysepka będzie świetnym miejscem na fabrykę broni chemicznej. Od 1927 roku prężnie działała tu już wytwórnia iperytu i innych świństw, których przez całą II Wojnę Światową używała japońska armia. Po wojnie fabrykę zamknięto, chemikalia zabrano do innych zakładów lub po prostu utopiono w Pacyfiku. Na wyspie zostały opuszczone budynki. Pierwsza teoria mówi, że wraz z ruinami na wyspie pozostało kilkadziesiąt królików, które wcześniej służyły do eksperymentów. Zapewne nikt nie miał na nie pomysłu, więc po prostu je zostawiono na opuszczonej wyspie.

Okunoshima - wyspa królików, Japonia - ruiny dawnej fabryki iperytu

Druga teoria jest mniej niesamowita. Według niej, w 1971 roku wycieczka dzieci z pobliskiej szkoły podczas wycieczki wypuściła na wyspie 8 królików, które dały początek futrzastej populacji Okunoshimy. Trzecia teoria – najmniej romantyczna – na wyspę króliki sprowadzono celowo, żeby zrobić z niej atrakcję turystyczną. Brzmi kuriozalnie, ale biorąc pod uwagę, że to jest Japonia, wydaje się możliwe. Jak było naprawdę, nikt już chyba nie wie. W każdym razie na wyspie pojawiły się króliki.

Na Wyspie Królików - Japonia

Okazało się, że gryzonie zaczęły tam sobie świetnie radzić. Jedzenia nie brakowało, nie miały też naturalnych wrogów, więc szybko się rozmnożyły. Kiedy później, w latach ’80 i ’90 Japończycy zaczęli przyjeżdżać na wyspę w celach rekreacyjnych, króliki zaczęły się przyzwyczajać do coraz większej ilości ludzi i ich jedzenia. Rozmnażały się w dość szybkim tempie. Według badań, w jeszcze w 2007 roku było ich ok. 300, w 2017 już ok. 700, obecnie ponoć jest ich już ponad półtora tysiąca. Tymczasem ludzie zamienili ruiny w muzeum i postawili w południowej części wyspy hotel. I tak króliki i ludzie żyją sobie na wyspie królików. Każdy może tu więc przyjechać na jeden dzień, albo spędzić noc w hotelu. W przerwie od głaskania królików, zjeść w restauracji lub pójść na plażę.

Jak dojechać na wyspę królików?

port Tadanoumi - w drodze na Okunoshima - wyspę królików, Japonia

Wyspa królików znajduje się na Morzu Wewnętrznym w granicach miasta 50 km na wschód od Hiroshimy. Dokładnie, w okolicach miasta Takehara (prefektura Hiroshima), w obrębie Parku Narodowego Set Naikai. Najłatwiej i najszybciej dotrzemy więc tu z Hiroshimy (czas podróży ok 2:30 godz.), ale dzięki świetnie rozwiniętej sieci szybkiej kolei Shinkansen, można tu wygodnie dotrzeć z Osaki (czas podróży ok 4:00 godz.) a nawet – dla ambitnych z napiętym harmonogramem – z Tokio (czas podróży ok 6:30 godz.).

wyspa królików - Okunoshima - na mapie Japonii

Z którejkolwiek części Japonii byśmy tu nie jechali – transportem publicznym oczywiście – będziemy musieli skorzystać z linii Tokaido-Sanyo Shinkansen na odcinku pomiędzy Osaką a Hiroshimą. Kluczową stacją jest Mihara. Jadąc pomiędzy tymi dwoma miastami należy wysiąść na tej właśnie stacji. W zależności z której strony jedziemy – jeżeli z Hiroshimy, to Shinkanseny zatrzymują się na stacji Mihara. Jeżeli jedziemy z Osaki część pociągów (np. Sakura) się tam nie zatrzymuje. Musimy zmienić pociąg na wcześniejszej stacji Fukuyama. Przesiadamy się na pociąg linii San-yo obsługiwany przez JR (Japan Railway). Tabor jest praktycznie taki sam, to też Shinkanseny (Kodama). Który pociąg wybrać? W zasadzie wszystko jedno – niezależnie od tego dokąd jedzie, podróż trwa mniej więcej tyle samo, więc najlepiej po prostu patrzeć, który jest wcześniej.

w drodzę z Mihara na Wyspę Królików - Japonia

W Mihara czeka nas kolejna przesiadka – tym razem na podmiejską kolejkę Kure Line. Malownicza trasa wzdłuż brzegu morza, palm, plaż i mnóstwa zieleni. To też miła odmiana dla sterylnych Shinkansenów – wagon wygląda jak stare, ale zadbane metro. Po krótkiej jeździe, wysiadamy na stacji Tadanoumi. Tu czeka nas krótki spacer do portu. Przystań promowa jest dokładnie za dworcem, ale trzeba przejść nieco naokoło. Zajmie to max 5 minut. To jest dobry – a w zasadzie jedyny – moment, aby kupić jakieś królicze przysmaki. Na wyspie królików nie da się kupić jedzenia. Jeżeli chcemy więc nakarmić futrzaki – a to jedyny sposób, żeby do nas podeszły – trzeba to załatwić w Tadanoumi. W Family Mart zaraz obok stacji lub lepiej w małym supermarkecie dwie przecznice dalej – jest tam lepszy wybór warzyw. Kilka marchewek i kapusta powinny załatwić sprawę. Efekt świeżych warzyw będzie na pewno lepszy niż przy gotowych paczkach króliczego jedzenia, które jest droższe, a same króliki nie wydają się szczególnie za nim przepadać.

rozkład promów wyspa królików, Japonia

W porcie bilety kupuje się w automacie – tylko japońska wersja językowa – trzeba najpierw wprowadzić banknoty, następnie wybrać liczbę biletów. Rejs w jedną stronę kosztuje 620 jenów, w obie 1240 jenów. Dla komfortu lepiej kupić od razu bilet powrotny, na wyspie królików nie ma automatu z biletami. Prom kursuje średnio co godzinę od 8:30 do ok 16:00, w sumie robi 7 kursów dziennie. Rozkład zmienia się w każdym sezonie, aktualne godziny można znaleźć na tej stronie – po prawej stronie są godziny promów z Tadanoumi. Rejs trwa ok. 15 minut. I jesteśmy na wyspie!

Co jest na wyspie królików?

Wyspa królików Okunoshima Japonia

Oczywiście, przede wszystkim króliki. Przepiękne, słodkie, mięciutkie futrzaste kulki. Podchodzą do ludzi bez żadnego zażenowania i obawy, kiedy tylko wyczują cokolwiek do jedzenia. Dają się głaskać dopóki w ręku jest coś do jedzenia. Kiedy tylko wszystko zjedzą, bez zażenowania odwracają się i kicają dalej, do kolejnej ręki z jedzeniem. Jeżeli chcemy więc dużo głaskać, weźmy dużo jedzenia. Na miejscu jest też hotel, visitor center i maleńkie muzeum broni chemicznej, ale najlepsze atrakcje wyspy to przepiękna natura i same króliki, więc kto by spędzał czas w hotelu.

hotel na wyspie królików - Japonia

Nie ma żadnych sklepów ani knajp, z wyjątkiem hotelowej restauracji i sklepiku z pamiątkami, więc zapasy trzeba wziąć ze sobą. Przy hotelu znajduje się zamykana szafka na rzeczy, ale jest za mała, żeby weszły do niej plecaki podróżne. Wyspa królików jest mała, można ją spokojnie zwiedzić na piechotę lub wypożyczonych rowerach. Dla bardziej zmęczonych jest mały busik hotelowy, który wozi ludzi po południowej części wyspy – od promu do hotelu – zupełnie niepotrzebny. Na spacerach, dokarmianiu królików lub po prostu odpoczywaniu, można tu spędzić parę ładnych godzin, ale nocować raczej nie ma po co. Jeden jedyny hotel jest drogi – ceny zaczynają się od 10 000 jenów za pokój – i zazwyczaj cały zajęty. Taniej można znaleźć nocleg na „mainlandzie”. Trzeba tylko pamiętać, że ostatni prom odpływa ok. 17:30.

port na wyspie królików - Okunoshima, Japonia

Podsumowując – na przykładzie startu z Osaki – droga na wyspę królików składa się z czterech odcinków:

1a Osaka – Mihara ok. 1:50 godz. (shinkansen)

lub:

1b Osaka – Fukuyama ok 1:10 godz. (shinkansen)

2 Fukuyama – Mihara ok. 30 min (shinkansen)

3 Mihara – Tadanoumi ok 25 min (pociąg podmiejski)

4 Tadanoumi – Okunoshima (Wyspa Królików) ok. 15 min (prom)

karmienie - wyspa królików - Japonia

Trasa jest dobrze opisana w Google Maps, po wybraniu opcji „public transport”. Należy tylko pamiętać o ważnej kwestii – na trasie Osaka-Hiroshima Google często pokazuje pociągi Nozomi. Tych pociągów nie obejmuje Japan Rail Pass. Trzeba za nie dopłacać pełną kwotę przejazdu, co może być bardzo niemiłe – bilety na kolej są w Japonii horrendalnie drogie. Nozomi to najszybsze Shinkanseny (tzw. bullet train), ale na odcinku do Fukuyamy, czas przejazdu jest minimalnie krótszy, co finalnie nie wpłynie na czas podróży, a może znacznie podnieść koszty. Najlepiej oczywiście potwierdzić plan podróży na dworcu – z wyprzedzeniem.

Nie ma na co czekać. Wyspa królików czeka!