trekking w kirgistanie - At Bashy, widok na wioskę

Cztery najpiękniejsze wioski w Kirgistanie

Spośród niezliczonych klimatyczych miejscowości w Kirgistanie, wybraliśmy dla was cztery wioski, które koniecznie musicie zobaczyć. Są przepiękne, magiczne i oferują dziesiątki atrakcji. To obowiązkowe pozycje w każdym planie zwiedzania Kirgistanu.

Najpiękniejsze atrakcje w Kirgistanie. Wioski:

Arslanbob

Arslanbob - najpiękniejsza wioska w Kirgistanie

Arslanbob to niewielka uzbecka wioska na północ od Osz w malowniczych górach Babash Ata. Słynie przepięknych lasów orzechowych, których historia sięga starożytności. Orzech włoski (albo grecki jak mawiają miejscowi) rośnie tu na ponad 600 hektarach i produkuje 1500 ton orzechów rocznie. Las orzechowy w Arslanbob jest imponujący, drzewa sięgają nawet 30 metrów wysokości. Prastary las jest największym na świecie skupiskiem drzew orzecha włoskiego.

Co robić w Arslanbob? Oprócz zapierających dech w piersiach okolicznych gór, i cudownych spacerów po lasach orzechowych i cudownych widoków, można zatrzymać się w jednym z gospodarstw, po prostu zwolnić i upajać wioskowym życiem w cudownym otoczeniu wzgórz  i zielonych lasów. Samo chodzenie po wiosce jest wspaniałym doświadczeniem. Mieszkający tu Uzbecy są bardzo przyjaźnie nastawieni, uśmiechnięci, chcą żeby robić im zdjęcia. Warto zajrzeć na miejscowy bazar i do wytwórni oleju z orzechów włoskich. Ze świeżym miejscowym chlebem naprawdę daje radę. Poza tym przysiąść w czajhanie nad rzeką i popatrzeć na okolicę. Na pobliskich wzgórzach są przepiękne  punkty widokowe ze wspaniałymi widokami na całą okolicę. Jesienią można się wybrać na zbiory orzechów, które są wioskową tradycją. Uczestniczą w nich całe rodziny. Wszystkie pokolenia.

Uzbeckie dzieci chętnie pozujące do zdjęcia, Arslanbob, Kirgistan

W pobliżu Arslanbob znajdują się dwa piękne wodospady: mały i duży mające odpowiednio wysokość 35 m i 80 m. Pierwszy jest w wiosce, do drugiego trzeba się kawałek przejść. Dla żądnych dłuższych trekkingów, również są ciekawe opcje. Z Arslanbob można wybrać się na  4-dniowy trekking do Kol Mazar (tzw. świętych jezior), lub nawet do petroglifów w Saimaloo-Tash. Cokolwiek zdecydujecie się tu robić, Arslanbob was zachwyci. To zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia na południu Kirgistanu.

Więcej o Arslanbob przeczytacie w tym materiale

Kliknij, aby zobaczyć gdzie jest Arslanbob

Jak się dostać do Arslanbob: Marszrutka z Bazar Korgon. Można się tam dostać marszrutką z Jalal Abadu, gdzie jeżdżą marszrutki z Osz.

At Bashy

Wioska At Baszy, Kirgistan

At Bashy czy At Baszy, to mała wioska ok 35 km od miasta Naryn. To przystanek na drodze do granicy chińskiej na przełęczy Torugart. At Bashy to nie destynacja podróżnicza sama w sobie, to raczej przystanek po drodze, baza wypadowa w podróży do Tash Rabat, nad jezioro Chatyr Kul czy Kel Suu. Teoretycznie nie ma tu niczego ciekawego, to po prostu brzydka, dość zaniedbana, zapomniana wioska gdzieś na obrzeżach Kirgistanu, ale… Każdy, kto tu przyjedzie, nie pożałuje. Ta niepozorna wioska, to jedna z najpiękniejszych destynacji w całym  Kirgistanie. Wystarczy wejść na klif  ponad miastem, obejrzeć muzułmański na tle absolutnie powalających pasma górskiego At Bashy rozciągającego się ponad wioską. Oglądany z  daleka kirgiski cmentarz przypomina miasto umarłych.

Ozdobne kopuły i minarety, ciasno skupione za kamiennymi ścianami, wydają się kłócić z opuszczonym górskim regionem. Dominujący w regionie islam nie zachęca do stawiania wyszukanych nagrobków i ozdobnych tablic, jednak kirgiskie grobowce łączą wcześniejsze zwyczaje nomadów z muzułmańskimi formami architektonicznymi. Po formalnym włączeniu terytorium do Imperium Rosyjskiego w 1876 r, do pomników muzułmańskich zaczęto przymocowywać emaliowane portrety zmarłych. Teraz cmentarze zdają się być zapomniane, opuszczone, mury porośnięte są chwastami, bo nie jest tradycją kirgiską, że żywi odwiedzają groby zmarłych. At Bashy to nie jedyny piękny cmentarz kirgiski, ale ten położony jest w wyjątkowym miejscu. całość wygląda jak z baśni 1001 nocy. Po prostu trzeba to zobaczyć.

At Bashy - Kirgistan

W pobliżu At Bashy można także zobaczyć fragment autostrady,  który w czasach ZSRR wykorzystywany był jako rezerwowy pas startowy dla bombowców, które w razie konfliktu z Chinami, miały zbombardować wrogie instalacje po drugiej stronie granicy. Kilkukilometrowy fragment autostrady był zwyczajnie wyłączony z ruchu, auta jeździły przez polną drogę obok.

Więcej o At Bashy znajdziecie w tym materiale

Kliknij, aby zobaczyć gdzie jest At Bashy

Jak się dostać do At Bashy: Marszrutka z Naryn lub Biszkeku

Sary Tash

Sary Tasz, granica z Tadżykistanem, Kirgistan

Sary-Tasz to mała wioska na rozstaju dróg gdzieś w zapomnianej części  Kirgistanu. Przynajmniej zapomnianej dla  odwiedzających. Mało  ludzi tu zagląda, głównie ci jadący na Peak Lenin albo Pamir Highway. Sary Tash to główne skrzyżowanie dróg w regionie doliny Ałajskiej, jest ważnym węzłem drogowym łączącym Chiny, Kirgistan i Tadżykistan. Na północy droga M41 prowadzi przez przełęcz Taldyk do Gulcha i Osz w dolinie Fergańskiej. Na południu, po opuszczeniu Doliny Ałajskiej, M41 wznosi się do przełęczy Kyzyl Art o wysokości 4280 m, na granicy z Tadżykistanem, jako część Pamir Highway,  80 kilometrów na wschód, znajduje się przełęcz Irkeshtam – przejście graniczne i droga do Kaszgaru w prowincji Xinjiang w Chinach. Na zachodzie, droga A372 prowadzi w dół doliny Ałajskiej, aż do granicy z Tadżykistanem (przejście graniczne w Karamyk cały czas jest zamknięte dla cudzoziemców).

Sary Tasz - Sary Tash - droga M41 czyli Pamir Highway - Kirgistan

W samej wiosce nie ma w zasadzie nic poza małym sklepikiem, dwiema knajpkami (to naprawdę dużo powiedziane) i dosłownie paroma pensjonatami. Ludzie zatrzymują się tu zwykle wracając z Tadżykistanu przez Pamir Highway. Jadąc do Tadżykistanu, postojów jest mniej, bo trudno stąd znaleźć transport do granicy. Tym niemniej, warto się tu zatrzymać. Wioska jest przepięknie położona na przedgórzu Pamiru. Rozciąga się stąd widok na ścianę Pamiru, siedmiotysięcznik Pik Lenin. Można stąd udać się na kilka ciekawych tras trekkingowych lub po prostu spędzić tu dzień lub dwa chłonąc ducha naprawdę odległego miejsca. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie Sary Tash, aby zakochać się w tym miejscu bez pamięci. W dolinie za miastem znajdują się instalacje radarowe z czasów ZSRR – wielkie betonowe kopuły – które obecnie służą za schronienie dla krów i owiec. Warto się tu zatrzymać, choćby na chwilę!

Więcej o Sary Tash przeczytacie w tym materiale

Kliknij, aby zobaczyć gdzie jest Sary Tash

Jak się dostać do Sary Tash: Marszrutka z Osz, dzielona taksówka z Murghob

Sary Mogul 

Sary Mogul Atrakcje w Kirgistanie
fot. Wikimedia Commons

Sary Mogul to małe miasteczko 30 km na zachód od Sary Tash. W samym Sary Mogul nie ma zbyt wiele do zrobienia, ale miasteczko jest świetnym punktem wypadowym na trekking w górach Ałajskich oraz do Base Campu pod szczytem Pik Lenin. Teoretycznie to jeden z najłatwiejszych siedmiotysięczników, za czasów ZSRR wchodziły tu “nawet kucharki po aklimatyzacji”, problemem jednak są częste lawiny i oczywiście choroba wysokościowa. Pik Lenin da się zdobyć nie będąc profesjonalnym alpinistą, ale potrzebna będzie kondycja, odpowiednie przygotowanie i aklimatyzacja. Na miejscu można zorganizować wyprawę, ale to dla tych co mają dużo czasu w Kirgistanie. Całość trwa trzy tygodnie.

Widok na Pamir o poranku - droga M41 - Sary Tasz - Sary Tash - Kirgistan - Pamir Highway - w tle Pik Lenina

Pik Lenin to jednak zdecydowanie nie jedyny powód, dla którego warto przybyć do Sary Mogul. Można stąd zrobić masę trekkingów w przepięknych górach Ałajskich. Są one równie spektakularne co sam Pik Lenin, zresztą sama góra będzie wam towarzyszyć niemal cały czas. Są to m.in jezioro Tulpar, Pik Lenin Base Camp, Travellers Pass, przełęcz Sary Mogul, przełęcz Jiptik. Góry Ałajskie wciąż przyciągają niewielu turystów, ponieważ niewielu dociera tak daleko na południe Kirgistanu. Nawet ci, którzy jeżdżą na Pamir Highway, często kierują się prosto z Osz do Karakul lub Murgabu w Tadżykistanie. A szkoda, ponieważ Sary Mogul jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Kirgistanie i zdecydowanie warto tu zboczyć nieco z Pamir Highway.

Kliknij, aby zobaczyć gdzie jest Sary Mogul

Jak się dostać do Sary Mogul: Marszrutka z Osz, prywatne auto z Sary Tash 

W kolejnej części, pokażemy Wam najpiękniejsze jeziora w Kirgistanie