najlepszy trekking w Kirgistanie

Najpiękniejsze jeziora w Kirgistanie. Nasze TOP 5

Jeziora w Kirgistanie, które musicie zobaczyć

Kirgistan słynie przede wszystkim z przepięknych gór. Podczas podróży warto jednak dodać do planu klejnotach, które w tych górach są ukryte: alpejskie jeziora. Kirgistan ma ponad 1900 jezior, niektóre olbrzymie, a niektóre tak małe, że nie znajdziecie ich na mapie. Każde jezioro jest zupełnie inne od pozostałych ze względu na ogromną różnorodność krajobrazu, wysokości i pogody w Kirgistanie. Nie sposób wymienić ich wszystkich, ale oto pięć najpiękniejszych jezior, które dadzą wam choć namiastkę piękna, które czeka na was w Kirgistanie.

Jezioro Chatyr Kul

Jezioro Chatyr Kul najpiękniejsze jeziora w Kirgistanie
fot. Wikimedia Commons

Jezioro Chatyr Kul położone jest na wysokości 3530 m n.p.m., co czyni je najwyżej położonym alpejskim jeziorem w Kirgistanie. Leży przy samej granicy z Chinami (Torugart Pass) w prowincji At-Bashi, w górach Tien Shan. Jezioro Chatyr Kul zamarza od października do kwietnia, latem jest tu bardzo przyjemnie – temperatury sięgają nawet 20 stopni Celsjusza. Ze względu na położenie jest to najzimniejsze miejsce w Kirgistanie (relatywnie do wysokości npm.) Jego wody mają piękny zielonkawo-żółty odcień, mimo że woda w jeziorze Chatyr Kul jest krystalicznie czysta.  otaczające krajobrazy wysokogórskie dosłownie zwalają z nóg, a przy odrobinie szczęścia, można tu spotkać owce Marco Polo. Wysokogórskie okolice jeziora Chatyr Kul to idealne miejsce na wyprawy piesze lub konne. 

Zobacz jezioro Chatyr Kul na mapie

Jak się dostać do jeziora Chatyr Kul: Prywatne auto z At Bashi, autostop lub konno z Tash Rabat. Pobyt w strefie przygranicznej wymaga posiadania przepustki. Więcej o zdobyciu przepustki dowiecie się z tego materiału.

Jezioro Kel Suu

Kol Suu, lub Kel Suu - jeziora górskie w Kirgistanie
fot. karakolguide.com

Znad Chatyr Kul warto udać się nad Jezioro Kel Suu. To małe jezioro położone w pobliżu chińskiej granicy, na wysokości 3514 m. W ostatnich latach staje się jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w regionie. Nie bez powodu. Przepiękna, turkusowa tafla wody otoczona jest surowymi, stromymi klifami wysokimi na setki metrów. Oprócz tego wodospady, skaliste wyspy, zatoki i jaskinie. Okoliczne szczyty pokryte są śniegiem nawet w najgorętsze lato.

Jezioro Kel Suu to jedno z najpiękniejszych i na pewno najmłodsze jezioro alpejskie w Kirgistanie. Powstało w latach ‘80 XX wieku w wyniku osunięcia ziemi, która zablokowała odpływ wody z rzeku Kurumduk. Po kirgisku Kel Suu, oznacza „napływającą wodę”. Zasilane i odwadniane przez rzekę Kurumduk, jezioro ma niezwykłą cechę polegającą na tym, że czasami znika w podziemnych jaskiniach i grotach. ostatnio tak było w 2018 roku. Zamiast jeziora, był po prostu kanion wypełniony, wyschniętym, spękanym błotem. Przed wyjazdem warto więc upewnić się co do przejezdności szlaków i aktualnego poziomu wody.

Niezależnie od stanu jeziora, okolica jest idealna wypraw konnych i trekkingu. 

Zobacz gdzie leży jezioro Kel Suu 

Jak się dostać do jeziora Kel Suu: Prywatne auto 4×4 lub konno znad jeziora Chatyr Kul. Pobyt w strefie przygranicznej wymaga posiadania przepustki. Więcej o zdobyciu przepustki dowiecie się z tego materiału.

Jezioro Sary Chelek

przepiękne jezioro Sary Chelek - najlepsze jeziora w Kirgistanie
fot. Wikimedia Commons

Jezioro Sary Chelek jest jednym z siedmiu jezior znajdujących się w Rezerwacie Biosfery Sary Chelek, 500 km od Biszkeku i 300 km od Osz w górach Chatkal. Rezerwat Sary Chelek obejmuje ponad 1000 gatunków roślin, 160 gatunków ptaków i 34 różne ssaki, z których najsłynniejszym jest zagrożony wyginięciem lampart śnieżny. Jezioro Sary Chelek jest powalająco piękne. Znajduje się na wysokości 1900 m n.p.m., otaczają go majestatyczne góry oraz iglaste lasy (w przeciwieństwie do pozostałych wysokogórskich jezior). Jezioro jest nieregularne, jego przejrzyste, niebiesko-zielone wody migoczą w słońcu przedzierającym się przez pobliskie szczyty. 

Sary Chelek po kirgisku oznacza „żółta beczka”. Według legendy stary pszczelarz pewnej wiosny postanowił postawić ule nad brzegiem nadzwyczaj pięknego jeziora. Kiedy nadszedł czas zbiorów, pszczelarz był tak zahipnotyzowany złotym kolorem miodu, że nazwał jezioro Sary Chelek (żółta beczka), nawiązując do uli pełnych miodu na brzegu. Istnieje inne wyjaśnienie nazwy jeziora. Gdy nadchodzi jesień, złoty kolor drzew na wybrzeżu odbijający się w wodzie tworzy wspaniały, złoty krajobraz. Sary Chelek zachwyca więc nie tylko latem, ale i jesienią.

Zobacz gdzie leży jezioro Sary Chelek  

Jak się dostać do jeziora Sary Chelek: Marszrutka do wioski  Arkit,  potem prywatne auto lub pieszo ok 15 km.

Jezioro Issyk Kul

Issyk Kul - najpopularniejsze jezioro w Kirgistanie
fot. Wikimedia Commons

Jezioro Issyk Kul jest zdecydowanie najczęściej odwiedzanym jeziorem alpejskim w całym Kirgistanie. Miejscowi z dumą nazwali go „Perłą Azji Środkowej” ze względu na jego piękno i zasięg. Issyk Kul jest drugim, po Titicaca, co do wielkości jeziorem alpejskim na świecie (6236 km2) i jest osadzone pomiędzy przepięknymi, pokrytymi śniegiem szczytami gór Tien  Szan. W przeciwieństwie do pozostałych jezior Kirgistanu, jezioro Issyk Kul nie jest ani odległe ani trudne do znalezienia. Wody jeziora są lekko słone, a dzięki dość łagodnemu klimatowi Issyk Kul nie zamarza zimą. Przepiękne widoki i krystalicznie czysta woda przyciągają ludzi, sprawiając, że to najpopularniejsza wakacyjna destynacja.

Na bardziej rozwiniętym, północnym brzegu, znajdziecie malownicze wioski z kwaterami i stare posowieckie sanatoria i domy wczasowe. Infrastruktura z czasów ZSRR i klimat byłej  republiki mają swój niepowtarzalny urok. To taki powrót do dzikich lat ‘80 i ‘90. Wakacyjna nostalgia. Jako dodatek dziwaczne centrum kulturalne Ruch Ordo, przypominający kiczowaty park rozrywki połączony z  muzeum na świeżym powietrzu. W Cholpon Ata znajdziecie skupisko petroglifów z Epoki Brązu. Południowy brzeg jest bardziej dziki, nie znajdziecie  tu sowieckich domów wczasowych i głośnych wiosek z kwaterami i dyskotekami, jedynie opustoszałe resztki dziwacznego centrum  kulturalnego Alam Ordo. Stąd bliżej w góry Tien Szan i do bajkowego Kanionu Skazka

Zobacz gdzie leży jezioro Issyk Kul

Jak się dostać do Issyk Kul: Marszrutka z Balykchy lub Karakol. Północnym brzegiem  marszrutki jeżdżą co pół godziny, południowym 1-2 razy dziennie. 

Jezioro Song Kul

Jezioro Son Kol czyli Song Kul - najpiękniejsze jeziora w Kirgistanie
fot. Wikimedia Commons

Jezioro Song Kul to jedna z najpopularniejszych atrakcji Kirgistanu. Położone na wysokości ponad 3000 m npm pomiędzy dwoma pasmami gór Tien Shan zapewnia niesamowity spokój, kontakt z nieskazitelnie piękną, choć surową naturą i ucieczkę od panujących niżej letnich upałów. Nie ma tu zgiełku, nie ma drzew i infrastruktury turystycznej – hosteli, restauracji i innych. Nie ma tu nawet porządnej drogi. Jest tylko jezioro, soczyście zielone trawy rozpościerające się na połoninie pomiędzy pasmami górskimi i pasterze ze swoimi jakami, końmi, krowami i owcami. Oprócz nich można tu znaleźć jeszcze koczownicze jurty. Tych z roku na rok jest coraz więcej, część z nich jest już przeznaczona właśnie dla odwiedzających. 

Jezioro Song Kul jest na tyle odległe, że nie ma tu nawet zasięgu telefonów. To idealne miejsce na spokojny wypoczynek i relaks z dala od zgiełku cywilizacji. Co robić nad jeziorem? Po prostu być. Ładować baterie, spacerować, chodzić po górach, jeździć konno, obserwować życie koczowniczych pasterzy, poszukać petroglifów nad brzegiem jeziora. Cokolwiek tutaj nie zrobicie, będziecie zachwyceni. Jezioro Song Kul jest dostępne tylko latem, w pozostałych porach roku, drogi są nieprzejezdne, jezioro skuwa lód i jest tu okropnie zimno. 

Zobacz gdzie leży jezioro Song Kul 

Jak się dostać do Song Kul: Prywatne auto z Naryń, konno lub kilkudniowy trekking. 

Jest jeszcze jedno piękne jezioro w Kirgistanie, o którym powinniście wiedzieć – to Ala Kul. Ale o tym już wkrótce – przy okazji najlepszych tras trekkingowcyh w Kirgistanie.

Wybierzcie które jeziora chcecie zobaczyć, dokąd chcecie jechać, układajcie plan i jedźcie do Kirgistanu!