Przeprawa przez rzekę Inylchek w miejscu Prijim - Inylczek Południowy, Kirgistan

Trekking w Kirgistanie. Najlepsze trasy

Najlepsze trekkingi w Kirgistanie

Kirgistan to przede wszystkim wspaniałe góry. Od ich piękna można dosłownie zwariować. Czasami trudno wybrać jedno miejsce do odwiedzenia. Żeby wam pomóc wybraliśmy Pięć najlepszych trekkingów w Kirgistanie. Długie, krótkie, łatwe i cholernie trudne… Dla nas to najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej niestandardowe trekkingi w Kirgistanie. Który trekking wybrać? Najlepiej zrobić je wszystkie, ale jeżeli nie macie wystarczająco dużo czasu, przed wami ciężki wybór.

Oto najlepsze trekkingi w Kirgistanie:

najlepszy trekking w Kirgistanie

Trekking nad jezioro Ala Kul

 • łatwo dostępny,
 • prosta organizacja,
 • średnio trudna trasa, 

Wejście nad jezioro Ala-Kul to jedna z najpopularniejszych tras trekkingowych w Kirgistanie. Nietrudno zrozumieć dlaczego, ponieważ okolice są powalająco piękne. Niebieskie alpejskie jezioro jest po prostu oszałamiające, położone na wysokości 3500 metrów i otoczone majestatycznymi górami. Sceneria, którą zobaczycie podczas wędrówki, po prostu zapiera dech w piersiach: piękna dolina z pastwiskami, wysokie góry, jezioro alpejskie, turnie, lodowce i surowe skały gór Tien Shan. Do tego wspaniałe kirgiskie niebo. Nie ma lepszego sposobu, żeby posmakować Kirgistanu, niż trekking na Ala Kul.

Sama wyprawa jest dość trudna, nie mniej wykonalna dla prawie każdego. Nie jest konieczne specjalne przygotowanie, wystarczy dobra kondycja. Najlepsze jest to, że nie potrzeba nawet przewodnika. Szlak jest dość prosty i nie da się tu zgubić. 

Trekking nad jezioro Ala Kul, w zależności od wybranej trasy może trwać od jednego do nawet 5-6 dni. Jeżeli macie super kondycję, możecie wejść nad jezioro i zejść z powrotem w jeden dzień. Tylko wtedy nie będziecie mieć czasu na podziwianie widoków. Możecie go zrobić w dwa dni nocując nad jeziorem  w namiocie. Powrót tą samą drogą lub przez przełęcz Ala Kul (ponad 3860m npm) do sąsiedniej doliny Altyn Arashan – ta opcja trwa zazwyczaj trzy dni. Można zacząć w Dżeti Oguz dodając kolejne dwa dni trekkingu i kolejną wysoką przełęcz Telety (3820m npm). To szlak, który się nie nudzi. Zrobiłem go trzy razy i nadal nie mam dość. Więcej o trekkingu dowiecie się z tego materiału: http://przepodroze.pl/jezioro-ala-kul-trekking-w-kirgistanie-poradnik/ 

Gdzie jest jezioro Ala Kul

Jak się dostać na szlak: Marszrutka z Karakol do Parku Narodowego Karakol

Widok na South Inylchek Base Camp oraz Chan Tengri Tienszan Kirgistan

Lodowiec Inylchek Południowy. South Inylchek Base Camp

 • trudno dostępny,
 • trudna organizacja,
 • trudna i niebezpieczna trasa, 

Trekking po lodowcu Inylczek Południowy prowadzi od okolic opuszczonego miasta  Inylchek, aż do South Inylchek Base Camp – obozu dla wspinaczy atakujących szczyty: Khan Tengri i Pik Pobiedy (Szczyt Zwycięstwa). To kilkudniowa wyprawa – w zależności od trasy – od 5 do 10 dni. Wyprawa przez morenę lodowca Inylczek Południowy oraz sam lodowiec. Po drodze zobaczycie wspaniałe szczyty Tien Shan, lodowce i wypływające spod nich rzeki. Natura jest tu surowa, ale przepiękna. Idąc stopniowo w górę zostawicie za sobą drzewa, wchodząc w turnie, aż do lodowca. Jako opcja można zobaczyć wspaniałe lodowcowe Jezioro Merzbacher, które wypełnia się wodą z topniejącego lodowca i raz do roku wylewa się z przytupem powodując znaczne podniesienie poziomu rzeki Inylczek. Niespotykaną atrakcją trekkingu na Inylczek Południowy jest możliwość powrotu z Base Campu radzieckim helikopterem Mi-8 ponad szczytami Tien Szanu.

Trekking na lodowcu Inylczek południowy do South Inylchek Base Camp jest trudny. Trasa jest przeznaczona dla osób o dobrym zdrowiu i przygotowaniu. Spodziewajcie się długich przejść po nierównym terenie, kapryśnej pogody, ostrych wahań temperatury i przede wszystkim trasa jest na wysoko w górach – od 3000 do prawie 4100 m n.p.m. Na szczęście nie ma niebezpiecznych odcinków po lodowcu, nie potrzebna jest lina. Po drodze praktycznie nie ma żadnej infrastruktury, wchodząc na szlak jesteście zdani na siebie i swoją wytrzymałość – zarówno nóg jak i pleców. Jest ciężko, ale warto.

Zobaczcie jak wygląda trekking na lodowcu Inylczek Południowy na poniższym wideo

Zobacz gdzie jest lodowiec Inylczek Południowy

Więcej o trekkingu na Inylczek Południowy znajdziecie tu: http://przepodroze.pl/inylczek-poludniowy-wyprawa-na-lodowiec/ 

Kanion Ala Archa, park narodowy, szlak, Kirgistan

Park Narodowy Ala Archa – Pik Uchitiel

 • bardzo łatwo dostępny,
 • prosta organizacja,
 • łatwa trasa (wejście na Pik Uchitel – trudne)

Park Narodowy Ala Archa to najłatwiej dostępna opcja na przepiękny trekking w Kirgistanie. Ala Archa leży zaledwie pół godziny drogi od Biszkeku. Jest to najlepsze miejsce do odpoczynku dla mieszkańców stolicy, dlatego lepiej  unikać go w letnie weekendy, bo jest tam  dość tłoczno. W Ala Archa do wyboru macie kilka tras trekkingowych. Możecie zrobić krótki, dość prosty trekking do wodospadu Ak-Sai (2-godzinna wędrówka), a następnie do lodowca Ak-Sai (4 godziny). Można tu po prostu przyjechać na jeden dzień pochodzić po szlaku, podziwiać przepiękny kanion rzeki Ala Archa,  zrobić sobie piknik i wrócić do Biszkeku.

Drugi trekking, dłuższy acz stosunkowo łatwy to tzw, „Ala Archa River Trail” prowadzi do punktu widokowego z panoramą na całe góry w Ala Archa, a po kolejnych 10 km do starej  opuszczonej bazy narciarskiej. W Ala Archa znajduje się jeden z najłatwiej dostępnych czterotysięczników w Kirgistanie – Pik Uchitel o wysokości  ponad 4540 metrów. Wejście zazwyczaj trwa dwa dni. Najpierw dociera się do schroniska Raczek, na wysokości ok. 3500 metrów, skąd po aklimatyzacji, następnego dnia atakuje się pik Uchitel i wraca do Alplagieru na dole. To że Pik Uchitel jest łatwo dostępny, nie znaczy, że  łatwo go zdobyć. Pogoda jest tu zmienna i trzeba uważać na warunki. Wysokość jest bezwzględna, więc warto się zaaklimatyzować. Technicznie szlak jest dość łatwy, ale męczący – są bardzo strome podejścia.

Zobacz gdzie jest park narodowy Ala Archa

Trasa z Camp Rachek na Pik Uchitel wygląda tak

Więcej o trekkingu na Pik Uchitel znajdziecie tu: http://przepodroze.pl/pik-uchitel-i-ala-archa-kirgistan/ 

Przełęcz Sary Mogol Pass,
zdjęcie: ALioy, Wikiloc

Trekking Szczyty Gór Ałajskich. Sary Mogul – Przełęcz Jiptik

 • dość łatwo dostępny,
 • prosta organizacja,
 • średnio trudna trasa 

Jedna z piękniejszych tras trekkingowych w Kirgistanie, która pokazuje wiele z tego, o co chodzi w trekkingu w górach Ałajskich: wysokie góry, ogromne przestrzenie i wspaniałe widoki i spotkania z koczowniczymi pasterzami. Zielone doliny rzek prowadzą do szerokich alpejskich łąk, gdzie rozstawione są letnie jurty koczowniczych rodzin pasterskich. Na górze, za przełęczami Jiptik i Sary Mogul rozpościerają się baśniowo piękne jeziora morenowe zasilane wodami z lodowców i czarne, surowe ściany złowrogich skał. Na skalistych zboczach gór można zobaczyć dzikie kozy i (przy odrobinie szczęścia) owce Marco Polo. W pobliżu przełęczy można spotkać stada dzikich jaków. W górskich dolinach jest mnóstwo kwiatów i dzikich wiśni. Od aromatycznego jałowca wasze zmysły zwariują. 

To 5-dniowy trekking rozpoczynający się i kończąca w wiosce Sary Mogul. Mniej spektakularne odcinki można przejechać i zrobić trasę w 4 dni. Przy dwóch 2 przejściach na wysokości nawet 4126 m npm nie jest to łatwy trekking. Jeśli szukacie czegoś lżejszego, ale równie spektakularnego, wypróbujcie jakiś jednodniowy trekking po po okolicy, jeżeli nie macie tyle czasu, w 3 dni zrobicie jedynie przełęcz Jiptik, ale warto przejść całość!

Cała trasa trekkingu dostępna jest tutaj

Gdzie są góry Ałajskie

Jak się dostać na trekking w górach Ałajskich: marszrutka z Osz do Sary Mogul

stacja telekomunkacyjna PPC-5 Half Everest
zdjęcie: al.iv.og (Instagram) za www.VisitKarakol.com

Trekking na stację telekomunikacyjną PPC-5 Half Everest

 • średnio dostępny,
 • średnia organizacja,
 • średnio trudna trasa 

PPC-5 stacja telekomunikacyjna „Północ” znajduje się na wysokości 4200 m npm. na Grzbiecie Kirgiskim, na południe od miasta Kara-Bałta. Ta najwyżej położona stacja w Kirgistanie została wybudowana pod koniec lat 40-tych. Obecnie jej znaczenie jest coraz mniejsze. Stacja już nieco podupada, oczekując na konserwację. W planach jest budowa wyciągu i zamiana stacji na atrakcję turystyczną. 

W tle stacji wznosi się szczyt Half Everest. Nazywany jest tak żartobliwie ze względu na swoją wysokość – jest dokładnie o połowę poniżej Everestu – 4424 m npm. Zapasy do stacji PPC-5 dostarczane są helikopterem. To nie lada wyzwanie, bo lądowisko jest jedynie ciut większe od podwozia helikoptera Mi-8, który tu kursuje. To wymaga od pilotów nie lada umiejętności. Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest wyłączanie silników przy lądowaniu, a rozładunek i załadunek odbywa się tylko pod ciągiem. 

PPC-5 jest tak odległa, że można się tam dostać jedynie latem. Na piechotę. Nie jest to łatwe i zajmuje minimum dwa dni. Do podnóża gór można się dostać samochodem, ale wyłącznie latem. Po drodze zbudowano kilka obozów, w których można spędzić noc. Trasa podzielona jest na kilka etapów: 7 kilometrów marszu, nocleg, 14 kilometrów i kolejny postój. Ostatnie 800-metrowe podejście jest bardzo trudne. Trwa około czterech godzin. Nachylenie stoku ma 45 stopni!

Gdzie jest stacja telekomunikacyjna PPC-5 Half Everest

Jak się dostać na trekking w górach Ałajskich: prywatne auto z Kara-Bałta

Zestawiliśmy dla was pięć najlepszych trekkingów w Kirgistanie. Wybierzcie trasę, planujcie, a po powrocie koniecznie dajcie znać jak było! Jeżeli znacie inne trasy, o których nie wspomnieliśmy – a na pewno są ich setki – to piszcie. Kirgistan pełen jest wspaniałych tras trekkingowych. Z chęcią odkryjemy je sami i polecimy innym.

O innych pomysłach na pobyt w Kirgistanie przeczytacie w tych materiałach