Tash Rabat - najpiękniejsze zabytki Kirgistanu

Trzy najpiękniejsze zabytki w Kirgistanie

Najpiękniejsze zabytki w Kirgistanie

Kirgistan to  wspaniała natura – góry, lodowce, jeziora –  ale także niesamowita historia. Setki lat temu Azja Środkowa była centrum ówczesnego świata. To tędy przebiegały najważniejsze szlaki handlowe łączące wschód i zachód. Za jedwabiem, przyprawami, szlachetnymi materiałami podążała sztuka, kultura i idee. Dzięki wymianie, na ziemiach Azji Centralnej powstało wiele wspaniałych miast i karawanserajów.  Po większości z nich pozostało jedynie wspomnienie, przysypane pozostałościami po Związku Radzieckim. Cały czas odkrywane są kolejne zabytki i wspaniałe świadectwa bogatej przeszłości regionu. Zobaczcie trzy najpiękniejsze zabytki Kirgistanu.

Petroglify w Kirgistanie Saimaluu Tash
Zdjęcie: Jalal-abad.com

Saimaluu Tash. Petroglify  sprzed pięciu tysięcy lat

Po kirgisku „haftowane” lub „wzorzyste kamienie”. Saimaluu Tash to najpiękniejsza i najbardziej spektakularna kolekcja petroglifów w Kirgistanie. Zdecydowanie jest najbardziej odległa. Wysoko na samotnym płaskowyżu alpejskim, znajduje się około 11 000 petroglifów i malunków naskalnych. Najstarsze z nich sprzed blisko 5 tysięcy lat. Rozrzucone są na zboczach dwóch moren lodowcowych.

Petroglify są wyryte na błyszczących bazaltowych kamieniach przedstawiają ofiary, które przynoszono do tego świętego miejsca z dolin poniżej. Samo miejsce uważane jest za święte. Ponoć niewielki staw niedaleko jednej z grup petroglifów był odwiedzany przez szamanów. Miejsce przepełnia niesamowita magia, a malowidła i petroglify zdają się ożywać dookoła. Petroglify w Saimaluu Tash to nie jest łatwa wycieczka. Wymaga całodziennego trekkingu w jedną stronę i noclegu w namiocie. Da się zrobić wycieczkę w obie strony w jeden dzień, ale to będzie długi i ciężki dzień. I mało czasu na miejscu, a naprawdę warto spędzić tam trochę czasu. Ze względu na położenie, petroglify Saimaluu Tash są dostępne jedynie w Lipcu i Sierpniu.

Zobacz na mapie gdzie jest Saimaluu Tash

Jak się dostać do Saimaluu Tash: Prywatne auto terenowe z Kazarman i kilka godzin trekkingu górskiego.

Tash Rabat - najpiękniejsze zabytki Kirgistanu

Tash Rabat. Karawanseraj Jedwabnego Szlaku

Tash Rabat to kamienny karawanseraj z XV wieku schowany głęboko w górach, na wysokości 3200 m n.p.m. W czasach świetności Jedwabnego Szlaku, Tash Rabat służył jako miejsce odpoczynku dla karawan handlarzy. Jego – nietypowa jak na karawanseraj – budowa wskazuje na to, że wcześniej mógł to być klasztor. Tą tezę potwierdzili ostatnio badacze.  Tash Rabat jest jak wysokogórska oaza. Położony pośród ogromnej przestrzeni wydaje się wyrastać ze zbocza góry, jakby był w niej zatopiony. Latem cała okolica pokryta jest soczyście zielonym dywanem trawy, wiosną i jesienią bywa tu ponuro – trawa jest pożółkła a okoliczne góry szarobure. Nic jednak nie zastąpi widoku karawanseraju wciśniętego pomiędzy przepiękne góry.

Położony jest w odległej części gór na południu Kirgistanu, niedaleko chińskiej granicy. Zazwyczaj Tash Rabat odwiedzany jest przy okazji podróży do Chin przez przełęcz Torugart, ale warto tu przyjechać po prostu, żeby go zobaczyć. Karawanseraj położony jest na dużej wysokości 3200 m n.p.m., więc to nie atrakcja dla każdego. Należy pamiętać o aklimatyzacji. Będąc tu, można zatrzymać się w pobliskim obozowisku jurt lub pojechać na konną wyprawę aż nad jezioro Chatyr Kul.

Zobacz gdzie jest Tash Rabat

Jak się dostać do Tash Rabat: Prywatne auto z At Baszy, lub autostop i 15 km piechotą od drogi A365 Naryn-Torugart.

Wieża Burana - zabytki w Kirgistanie
Zdjęcie: Wikimedia Commons

Wieża Burana 

Wieża Burana jest na większości zdjęć i pocztówek w Kirgistanu. To wspaniała pamiątka z czasów Jedwabnego Szlaku, jedyna pozostałość po sogdyjskim mieście Balasgun. Wieża Burana to jedna z wizytówek Kirgistanu, niemal symbol kraju. Minaret z XI wieku, doświadczony przez historię. Najpierw wieża była dosłownie skrócona o połowę przez trzęsienie ziemi w XV wieku, potem stopniowo rozbierana na cegły przez Rosjan. Odbudowana i odrestaurowana dopiero pod koniec XX wieku.

Na miejscu znajduje się niewielkie muzeum obejmujące wieżę i porozrzucane po okolicy petroglify i kamienie nagrobne, tzw. balbale. To nie miejsce do długiego zwiedzania, ale warto tu przyjechać chociażby po to, żeby zobaczyć wieżę Burana na tle gór Ałajskich. To miejsce magiczne i wspaniałe, przepełnione niesamowitą historią, pomimo coraz bardziej rozrastających się pól uprawnych i coraz większej komercjalizacji. Najlepiej przyjechać tu przed zachodem słońca.

Zobacz gdzie jest Wieża Burana

Jak się dostać do wieży Burana: prywatne auto lub marszrutka z Tokmok

To tylko niektóre zabytki, które możecie znaleźć z Kirgistanie. Oczywiście jest tu o wiele więcej miejsc, które trzeba zobaczyć. Więcej informacji znajdziecie w tych materiałach. Kirgistan to kraj o przebogatej historii, więc jest w czym wybierać. To według nas trzy najpiękniejsze zabytki. Jeżeli macie swoje ulubione, to koniecznie dajcie znać!